Global Business Services Forum 2026 (GBSF 2026) doirasida O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov iSON Xperiences kompaniyasining bosh operatsion direktori Rami Sveys bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tomonlar iSON Xperiences’ning O‘zbekistondagi ilk loyihasini ishga tushirish rejalarini hamda autsorsing va Global Business Services (GBS) sohasida uzoq muddatli hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
2011-yilda asos solingan iSON Xperiences Mijozlar tajribasi (Customer Experience, CX) va Biznes jarayonlari autsorsingi (Business Process Outsourcing, BPO) sohasidagi dunyoning yirik kompaniyalari qatoriga kiradi. Bugungi kunda kompaniya 19 mamlakatda 18 000 dan ortiq xodimni birlashtirgan, 40 dan ziyod operatsion maydonchalarni boshqaradi va har oy 50 milliondan ortiq mijozlar murojaatiga ishlov berib, butun dunyodagi xalqaro brendlarga xizmat ko‘rsatadi.
Muzokaralarning asosiy mavzusi iSON Xperiences’ning O‘zbekistonda birinchi loyihasini ishga tushirish rejalari bo‘ldi. Kompaniya mamlakatni xalqaro mijozlarga xizmat ko‘rsatish va eksportga yo‘naltirilgan BPO xizmatlarini rivojlantirish uchun yangi ofshor maydon sifatida ko‘rmoqda.
Tomonlar rusiyzabon mutaxassislar uchun 100 ta ish o‘rniga ega mijozlarni qo‘llab-quvvatlash markazini tashkil etishni ko‘zda tutuvchi birinchi loyihaning yo‘lga qo‘yilishini muhokama qildilar. Kelajakda kompaniya ingliz, nemis, turk va boshqa tillarda mijozlarga xizmat ko‘rsatish uchun jamoalarni kengaytirishni hamda O‘zbekistondagi faoliyati ko‘lamini bosqichma-bosqich oshirishni rejalashtirmoqda.
O‘z navbatida, IT Park Uzbekistan xalqaro BPO-kompaniyalar uchun mavjud bo‘lgan qo‘llab-quvvatlash choralarini, jumladan, soliq imtiyozlari, mutaxassislarni tanlash va tayyorlashda ko‘maklashish, shuningdek, loyihani amalga oshirishning barcha bosqichlarida hamrohlik qilish kabi imkoniyatlarni taqdim etdi. Shuningdek, tomonlar loyihani ishga tushirish bo‘yicha keyingi qadamlar va uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
iSON Xperiences loyihasining amalga oshirilishi xalqaro BPO-kompaniyalarning O‘zbekistonga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganining yana bir yorqin misoli bo‘ladi. IT Park Uzbekistan uchun bu yangi investitsiyalarni jalb etish, malakali ish o‘rinlarini yaratish va mamlakatning eksport salohiyatini yanada rivojlantirish demakdir.

В рамках Global Business Services Forum 2026 (GBSF 2026) министр цифровых технологий Шерзод Шерматов провел встречу с главным операционным директором компании iSON Xperiences Рами Свейсом.
Стороны обсудили планы по запуску первого проекта iSON Xperiences в Узбекистане, а также перспективы долгосрочного сотрудничества в сфере аутсорсинга и глобальных бизнес-услуг (Global Business Services, GBS).
Основанная в 2011 году, iSON Xperiences входит в число ведущих мировых компаний в области Customer Experience (CX) и Business Process Outsourcing (BPO). Сегодня компания объединяет более 18 тыс. сотрудников в 19 странах, управляет более 40 операционными площадками и ежемесячно обрабатывает свыше 50 млн клиентских обращений, предоставляя услуги международным брендам по всему миру.
Ключевой темой переговоров стали планы компании по запуску первого проекта в Узбекистане. iSON Xperiences рассматривает страну в качестве новой офшорной площадки для организации международного клиентского обслуживания и развития экспортно ориентированных BPO-услуг.
Стороны обсудили запуск первого проекта, предусматривающего создание центра клиентской поддержки на 100 рабочих мест для русскоязычных специалистов. В дальнейшем компания планирует расширить команды для обслуживания клиентов на английском, немецком, турецком и других языках, а также поэтапно масштабировать свою деятельность в Узбекистане.
В свою очередь, IT Park Uzbekistan представил действующие меры поддержки международных BPO-компаний, включая налоговые льготы, содействие в подборе и подготовке специалистов, а также комплексное сопровождение проекта на всех этапах его реализации. Кроме того, стороны обсудили дальнейшие шаги по запуску проекта и перспективы развития долгосрочного сотрудничества.
Реализация проекта iSON Xperiences станет еще одним подтверждением растущего интереса международных BPO-компаний к Узбекистану. Для IT Park Uzbekistan это означает привлечение новых инвестиций, создание высококвалифицированных рабочих мест и дальнейшее укрепление экспортного потенциала страны.