Joriy yilning 24–25-iyul kunlari Toshkent shahrida Markaziy Osiyodagi global biznes xizmatlari, raqamli iqtisodiyot va sun’iy intellektni rivojlantirishga bag‘ishlangan eng yirik xalqaro platforma – Global Business Services Forum (GBSF) 2026 bo‘lib o‘tmoqda. Forumda 45 dan ortiq mamlakatdan 450 nafardan ziyod xalqaro kompaniyalar rahbarlari, investorlar, davlat organlari vakillari hamda soha mutaxassislari ishtirok etmoqda.
Bugun, 24-iyul kuni forumning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etib, O‘zbekistonda so‘nggi yillarda amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlar natijasida axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish uchun zamonaviy va raqobatbardosh ekotizim shakllanganini ta’kidladi.
“Bugungi kunda biz xalqaro kompaniyalarga nafaqat biznes yuritish uchun qulay sharoitlar, balki yuqori malakali kadrlar, zamonaviy raqamli infratuzilma va jadal rivojlanayotgan mintaqaviy bozorga kirish imkoniyatini ham taklif etmoqdamiz. Agar siz O‘zbekistonda IT kompaniya ochsangiz, hukumat tomonidan ham, IT Park tomonidan ham to‘liq qo‘llab-quvvatlanasiz. Siz soliq to‘lamaysiz, xodimlaringiz ham imtiyozli, ya’ni kamroq soliq to‘laydi. Bu imtiyozlar 2040-yilgacha amal qiladi.
Shuningdek, biz ayni shu yo‘nalishda Enterprise Uzbekistan tashabbusini ham yo‘lga qo‘ymoqdamiz. U sizning biznesingizni O‘zbekistonda yanada rivojlantirish uchun eng qulay huquqiy sharoitlarni taqdim etadi”, — dedi Sh. Shermatov.
Vazir O‘zbekistonning eng katta ustunligi uning yosh va iste’dodli inson kapitali ekanini ta’kidladi va mazkur islohotlarning xalqaro miqyosdagi e’tirofi ham tobora ortib borayotgani, xususan, O‘zbekiston “Country of the Year 2026” — startap ekotizimi eng jadal rivojlangan davlat sifatida e’tirof etilganini qayd etdi.
IT Park Uzbekistan bosh direktori Azamat Karamatov forum mamlakat texnologik ekotizimining xalqaro maydondagi nufuzi ortib borayotganini namoyon etayotganini ta’kidladi. Shuningdek, u IT Park xorijiy kompaniyalar uchun nafaqat biznes yuritish, balki mintaqadagi malakali kadrlar salohiyatidan foydalanish va O‘zbekiston innovatsion ekotizimining bir qismiga aylanish imkonini yaratayotganini qo'shimcha qildi.
Bugungi kunda IT Park Uzbekistan ekotizimi 3 800 dan ortiq rezident kompaniyalarni birlashtirgan. Ularning 1 000 dan ortig‘ini xalqaro kompaniyalar tashkil etadi. Texnologik xizmatlar eksporti esa 1 milliard AQSH dollaridan oshgan.
Shuningdek, forum global biznes xizmatlari sohasidagi zamonaviy tendensiyalar muhokamasi bilan davom etdi. Sessiyalar davomida servis operatsiyalarini kengaytirish, kadrlar salohiyatini rivojlantirish, biznes jarayonlarini transformatsiya qilish hamda sun’iy intellektni global xizmat ko‘rsatish markazlariga joriy etish masalalari ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, Enterprise Uzbekistan tashabbusi, global biznes xizmatlari ekotizimini rivojlantirish bo‘yicha xalqaro tajriba hamda Global Expertise, Antal International, Staff Atlantic va Sonect (Teleperformance) kompaniyalarining amaliy tajribalari taqdim etildi.
Forumning markaziy sessiyalaridan biri — “Beyond Cost: How AI Is Redefining Global Business Services” panel muhokamasi bo‘ldi. Unda CXAP, iSon, Newo.ai va Emapta kompaniyalari vakillari sun’iy intellektning global biznes xizmatlari modeliga ta’siri, biznes samaradorligini oshirish, xizmatlar sifatini yaxshilash va yangi qiymat yaratishdagi o‘rni yuzasidan fikr almashdilar.
Shu bilan birga, O‘zbekistonda global biznes xizmatlari ekotizimini rivojlantirish va xalqaro hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan qator memorandumlar imzolandi. Jumladan, IT Park Uzbekistan va Sonect (Teleperformance) o‘rtasida IT-autsorsing hamda BPO yo‘nalishlarida hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va tajriba almashish bo‘yicha memorandum imzolandi.

24–25 июля текущего года в Ташкенте проходит крупнейшая в Центральной Азии международная платформа, посвященная развитию глобальных бизнес-услуг (GBS), цифровой экономики и искусственного интеллекта — Global Business Services Forum (GBSF) 2026. В форуме принимают участие более 450 руководителей международных компаний, инвесторов, представителей государственных органов и отраслевых экспертов из более чем 45 стран.
Сегодня, 24 июля, форум открыл министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов. В своем выступлении он отметил, что благодаря масштабным реформам последних лет в стране создана современная и конкурентоспособная экосистема для развития информационных технологий.
«Сегодня мы предлагаем международным компаниям не только благоприятные условия для ведения бизнеса, но и высококвалифицированных кадров, современную цифровую инфраструктуру и доступ к быстрорастущему региональному рынку. Если вы открываете IT-компанию в Узбекистане, вы получаете всестороннюю поддержку как со стороны государства, так и со стороны IT Park. Вы освобождаетесь от уплаты налогов, а для ваших сотрудников предусмотрены льготные налоговые условия. Эти преференции будут действовать до 2040 года.
Кроме того, мы запускаем инициативу Enterprise Uzbekistan, которая создаст наиболее благоприятные правовые условия для дальнейшего развития вашего бизнеса в нашей стране», — отметил Ш. Шерматов.
Министр также подчеркнул, что главным преимуществом Узбекистана является молодой и талантливый человеческий капитал, а международное признание проводимых реформ продолжает укрепляться. В частности, Узбекистан был удостоен звания «Country of the Year 2026» как страна с наиболее динамично развивающейся стартап-экосистемой.
Генеральный директор IT Park Uzbekistan Азамат Караматов отметил, что проведение форума свидетельствует о растущем международном авторитете технологической экосистемы страны. По его словам, IT Park предоставляет зарубежным компаниям не только благоприятные условия для ведения бизнеса, но и возможность использовать потенциал высококвалифицированных специалистов региона, став частью инновационной экосистемы Узбекистана.
Сегодня экосистема IT Park Uzbekistan объединяет более 3 800 компаний-резидентов, свыше 1 000 из которых являются международными. Экспорт технологических услуг уже превысил 1 млрд долларов США.
Деловая программа форума продолжилась обсуждением современных тенденций в сфере глобальных бизнес-услуг. В ходе сессий участники рассмотрели вопросы масштабирования сервисных операций, развития кадрового потенциала, трансформации бизнес-процессов, а также внедрения технологий искусственного интеллекта в глобальные сервисные центры. Кроме того, были представлены инициатива Enterprise Uzbekistan, международный опыт развития экосистемы глобальных бизнес-услуг, а также практические кейсы компаний Global Expertise, Antal International, Staff Atlantic и Sonect (Teleperformance).
Одной из центральных сессий форума стала панельная дискуссия «Beyond Cost: How AI Is Redefining Global Business Services». Представители компаний CXAP, iSon, Newo.ai и Emapta обменялись мнениями о влиянии искусственного интеллекта на модель глобальных бизнес-услуг, повышении эффективности бизнеса, улучшении качества сервисов и создании новой добавленной стоимости.
Кроме того, в рамках форума был подписан ряд меморандумов, направленных на развитие экосистемы глобальных бизнес-услуг в Узбекистане и расширение международного сотрудничества. В частности, между IT Park Uzbekistan и Sonect (Teleperformance) подписан меморандум о развитии сотрудничества в сферах IT-аутсорсинга и BPO, реализации совместных проектов и обмене опытом.