APSTAR bilan sun’iy yo‘ldosh aloqasi sohasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Xitoyning Shanxay shahrida o‘tkazilgan Butunjahon sun’iy intellekt konferensiyasi doirasida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod ShermatovAPT Satellite Company Limited (APSTAR) kompaniyasining katta direktori Sintiya Jang bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonda sun’iy yo‘ldosh aloqasi xizmatlarini rivojlantirish, zamonaviy telekommunikatsiya infratuzilmasini kengaytirish hamda mazkur yo‘nalishdagi amaliy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, kompaniya hamkorlikning yuqori sur’atlarda rivojlanayotganini inobatga olgan holda, APSTAR sun’iy yo‘ldoshlari orqali taqdim etilayotgan barcha mavjud xizmat va texnologik imkoniyatlarni O‘zbekiston bozoriga yo‘naltirishga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar sun’iy yo‘ldosh aloqasi sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, qo‘shma tashabbuslarni amaliy bosqichga o‘tkazish, tashkiliy va huquqiy jarayonlarni yakunlash hamda hamkorlikning dastlabki natijalarini ICT Week Uzbekistan 2026 doirasida taqdim etish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.

В рамках Всемирной конференции по искусственному интеллекту, прошедшей в Шанхае (КНР), министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов провел встречу со старшим директором компании APT Satellite Company Limited (APSTAR) Синтией Чжан.
В ходе переговоров стороны обсудили перспективы развития услуг спутниковой связи в Узбекистане, расширения современной телекоммуникационной инфраструктуры, а также дальнейшего углубления практического сотрудничества в данном направлении.
Представители компании, отметив высокие темпы развития двустороннего взаимодействия, выразили готовность вывести на рынок Узбекистана весь спектр существующих услуг и технологических решений, предоставляемых посредством спутников APSTAR.
По итогам встречи стороны обменялись мнениями о перспективах вывода сотрудничества в сфере спутниковой связи на новый уровень, реализации совместных инициатив на практическом этапе, завершения организационно-правовых процедур, а также представления первых результатов сотрудничества в рамках ICT Week Uzbekistan 2026.