Koreyada raqamlashtirish va sun’iy intellekt bo‘yicha malaka oshirish dasturi boshlandi
Koreya Respublikasida Mahalliy davlat hokimiyati organlari xodimlari salohiyatini rivojlantirish instituti (LOGODI) hamkorligida amalga oshirilayotgan “O‘zbekistonda mahalliy hokimiyat organlari xodimlarining salohiyatini oshirish dasturi”ning rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Dasturda O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar, Adliya, Ichki ishlar, Suv xo‘jaligi, Qishloq xo‘jaligi va Sog‘liqni saqlash vazirliklari rahbarlari, Turizm hamda Soliq qo‘mitasi vakillari, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Farg‘ona viloyati va Toshkent shahri Olmazor tumani hokimliklarining raqamlashtirish va sun’iy intellekt bo‘yicha mas’ul mutaxassislari ishtirok etmoqda.
Ochilish marosimida LOGODI prezidenti An Jun Ho, Koreya Respublikasi Ichki ishlar va xavfsizlik vaziri o‘rinbosari Kim Min Je, O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vaziri o‘rinbosari Rustam Karimjonov hamda dasturda ishtirok etayotgan vazirlik va idoralar vakillari qatnashdi.
Dastur doirasida ishtirokchilar raqamli hukumat, davlat boshqaruvida innovatsion yondashuvlar, sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish hamda Koreyaning ilg‘or tajribalariga bag‘ishlangan o‘quv mashg‘ulotlari va amaliy tashriflarda qatnashadilar.
Ta’kidlash joizki, mazkur tashabbus O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, davlat boshqaruvida raqamli transformatsiya bo‘yicha tajriba almashish hamda mutaxassislar salohiyatini oshirishga xizmat qiladi. Dastur Koreya Respublikasi granti asosida amalga oshirilmoqda.

В Республике Корея состоялась официальная церемония открытия программы «Повышение потенциала сотрудников органов местного самоуправления Узбекистана», реализуемой в сотрудничестве с Local Government Officials Development Institute (LOGODI) — Институтом развития потенциала сотрудников органов местного самоуправления Республики Корея.
В программе принимают участие представители Министерства цифровых технологий, Министерства юстиции, Министерства внутренних дел, Министерства водного хозяйства, Министерства сельского хозяйства и Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, а также представители Комитета по туризму, Налогового комитета и специалисты, ответственные за вопросы цифровизации и искусственного интеллекта в Республике Каракалпакстан, Ферганской области и хокимияте Алмазарского района города Ташкента.
В церемонии открытия приняли участие президент LOGODI Ан Джун Хо, заместитель министра внутренних дел и безопасности Республики Корея Ким Мин Чже, заместитель министра цифровых технологий Республики Узбекистан Рустам Каримжонов, а также представители министерств и ведомств, участвующих в программе.
В рамках программы участники пройдут обучение по вопросам цифрового правительства, инновационных подходов в государственном управлении, внедрения технологий искусственного интеллекта, а также ознакомятся с передовым опытом Республики Корея в ходе учебных занятий и практических визитов.
Следует отметить, что данная инициатива направлена на дальнейшее укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Корея, обмен опытом в сфере цифровой трансформации государственного управления и повышение квалификации профильных специалистов. Программа реализуется за счёт гранта Республики Корея.