Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Aloqa sohasida hududiy hamkorlik (RSS) va MDHning Axborotlashtirish bo‘yicha muvofiqlashtirish kengashining qo‘shma 65/32-yig‘ilishida Rais sifatida ishtirok etdi.
Ma'lumot uchun: 2022-yilda Aloqa sohasidagi Hududiy Hamdo‘stlikka a’zo davlatlarning Aloqa ma’muriyatlari rahbarlarining kengashi raisi etib birinchi marotaba O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vaziri saylangan edi.
Yig‘ilish davomida xalqaro telekommunikatsiya sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, raqamli infratuzilmani rivojlantirish, sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish hamda xalqaro tashkilotlar bilan muvofiqlashtirilgan faoliyatni kuchaytirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, Xalqaro elektr aloqa ittifoqining 2026-yilda bo‘lib o‘tadigan Vakolatli konferensiyasiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi. O‘zbekiston tomonidan 2028-yilda Telekommunikatsiyalarni standartlashtirish butunjahon assambleyasini Samarqand shahrida o‘tkazish tashabbusi taqdimoti o‘tkazildi.
Shuningdek, mamlakatimiz tomonidan 2027–2030-yillar uchun XEI Kengashiga hamda Radioreglamentar qo‘mitasiga O‘zbekiston Respublikasi nomzodlari ilgari surildi.
Shu bilan birga, raqamli infratuzilmani yanada rivojlantirish, no-geostatsionar sun’iy yo‘ldosh tizimlarini keng joriy etish va ularni mobil aloqa tarmoqlari bilan integratsiya qilish masalalari muhokama qilindi. Mazkur yo‘nalish aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini yuqori sifatli raqamli xizmatlar bilan ta’minlash, shuningdek, aloqa tarmoqlarining barqarorligi va qamrovini oshirish uchun muhim ahamiyat kasb etishi qayd etildi.
Yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan mintaqaviy telekommunikatsiya bozorini yanada rivojlantirish masalalari ham ko‘rib chiqilib, xalqaro rouming xizmatlarini takomillashtirish, operatorlararo hamkorlikni kuchaytirish va chegaralararo telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha fikr almashildi.
Shuningdek yig‘ilishning asosisy tartibi sun’iy intellekt sohasidagi hamkorlikka bag‘ishlandi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan ilgari surilgan Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar bo‘yicha Mintaqaviy ekspertlar kengashini tashkil etish masalasi muhokama qilinindi va bu ishtirokchilar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Shuningdek, “AI for Good” tashabbusining mintaqaviy platformasini shakllantirish, davlat boshqaruvi va iqtisodiyot tarmoqlarida sun’iy intellekt yechimlarini joriy etish hamda sun’iy intellekt uchun tayyor statistik ma’lumotlar infratuzilmasini rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda O‘zbekistonning xalqaro telekommunikatsiya va raqamli rivojlanish sohasidagi tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi hamda mamlakatimizning mintaqaviy raqamli hamkorlikni shakllantirishdagi faol roli alohida qayd etildi.
Yig‘ilish yakunida xalqaro va hududiy hamkorlikni rivojlantirishda qo‘shgan hissasi uchun AS’HH tashkil etilganini 35 yilligi munosabati bilan Vazir Sh. Shermatov “Orden”, shuningdek vazirlik va vazirlik tizimidagi rahbar va xodimlar orden, medal va faxriy yorliqlar bilan taqdirlandilar.

Министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов принял участие в совместном 65/32-м заседании Регионального содружества в области связи (РСС) и Координационного совета государств–участников СНГ по информатизации в качестве Председателя.
Для справки: в 2022 году Министр цифровых технологий Республики Узбекистан впервые был избран Председателем Совета глав администраций связи государств – участников Региональное содружество в области связи.
В центре внимания участников заседания находились вопросы расширения международного сотрудничества в сфере телекоммуникаций, развития цифровой инфраструктуры, внедрения технологий искусственного интеллекта, а также укрепления взаимодействия с международными организациями.
Особое внимание было уделено подготовке к Полномочной конференции Международного союза электросвязи (МСЭ), которая состоится в 2026 году. В рамках обсуждений Узбекистан представил инициативу по проведению Всемирной ассамблеи по стандартизации электросвязи в городе Самарканде в 2028 году.
Кроме того, Узбекистан выдвинул свои кандидатуры в Совет Международного союза электросвязи и Радиорегламентарный комитет МСЭ на период 2027–2030 годов.
Участники заседания рассмотрели меры по дальнейшему развитию цифровой инфраструктуры, расширению внедрения негеостационарных спутниковых систем и их интеграции с сетями мобильной связи. Было отмечено, что данные решения играют важную роль в повышении уровня связности, улучшении качества услуг связи и расширении покрытия телекоммуникационных сетей.
Отдельное внимание было уделено перспективам развития регионального рынка телекоммуникаций, совершенствованию услуг международного роуминга, укреплению сотрудничества между операторами связи и упрощению использования трансграничных телекоммуникационных сервисов.
Одной из ключевых тем повестки дня стало развитие искусственного интеллекта. Участники поддержали инициативу Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева о создании Регионального экспертного совета по искусственному интеллекту и цифровым технологиям.
Стороны также обсудили вопросы создания региональной платформы в рамках инициативы «ИИ во благо», внедрения решений на основе искусственного интеллекта в государственном управлении и экономике, а также развития инфраструктуры статистических данных для поддержки технологий ИИ.
Участники заседания выразили поддержку инициативам Узбекистана в сфере международного телекоммуникационного и цифрового развития, подчеркнув возрастающую роль страны в укреплении регионального цифрового сотрудничества.
В завершение мероприятия Шерзоду Шерматову был вручен памятный орден в знак признания его вклада в развитие международного и регионального сотрудничества по случаю 35-летия Регионального содружества в области связи. Наградами также были отмечены ряд руководителей и сотрудников Министерства цифровых технологий, а также подведомственных организаций.