Boku shahrida boʻlib oʻtayotgan Butunjahon urbanizatsiya forumining 13-sessiyasi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Koʻp qirrali Oʻzbekiston – Serbiya munosabatlarini oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada rivojlantirishning dolzarb jihatlari muhokama qilindi.
Asosiy eʼtibor tovar ayirboshlash hajmini oshirish, mashinasozlik, qayta ishlash, kimyo va elektrotexnika sanoati, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi hamda turizm kabi sohalarda kooperatsiya dasturini ishlab chiqish masalalariga qaratildi.
Gumanitar hamkorlikni yanada rivojlantirish, xususan, rektorlarning birinchi forumi hamda Kino va madaniyat kunlarini oʻzaro oʻtkazish muhimligi taʼkidlandi.
Yetakchilar xalqaro kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashib, boʻlajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini muhokama qildilar.

На полях 13-й сессии Всемирного форума по урбанизации в городе Баку состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Сербия Александром Вучичем.
Обсуждены актуальные аспекты дальнейшего развития узбекско-сербских многоплановых отношений в контексте реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Приоритетное внимание уделено наращиванию товарооборота и подготовке программы кооперации в таких отраслях, как машиностроение, обрабатывающая, химическая и электротехническая промышленность, фармацевтика, сельское хозяйство, туризм и другие.
Отмечена важность дальнейшего развития гуманитарного сотрудничества, в частности проведение первого форума ректоров, а также взаимных Дней кино и культуры.
Лидеры также обменялись мнениями по вопросам международной повестки, обсудили график предстоящих мероприятий на высшем уровне.