Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-may kuni Bokudagi Butunjahon urbanizatsiya forumining 13-sessiyasi doirasida boʻlib oʻtgan Yetakchilar sammitida ishtirok etdi.
Tadbirda Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev, Qirgʻiziston Prezidenti Sadir Japarov, Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchich, Bolgariya Prezidenti Iliyana Yotova, Gruziya Bosh vaziri Irakliy Kobaxidze, Qozogʻiston Bosh vaziri Oljas Bektenov, BMTning Aholi punktlari boʻyicha dasturi ijrochi direktori Anaklaudiya Rossbax hamda qator boshqa xorijiy davlatlar va hukumatlar rahbarlari, xalqaro tashkilotlar hamda moliyaviy institutlar vakillari qatnashdi.
Forumda shaharlarni barqaror rivojlantirish, aholini arzon uy-joy bilan taʼminlash, shahar muhiti sifatini oshirish, iqlim barqarorligini mustahkamlash hamda uy-joy qurilishini moliyalashtirish mexanizmlarini takomillashtirish masalalari koʻrib chiqilmoqda.
Oʻzbekiston Prezidenti oʻz nutqida forumning “Barcha uchun uy-joy: xavfsiz va barqaror shaharlar hamda hamjamiyatlar” mavzusi jadal urbanizatsiya sharoitida bugun har qachongidan ham dolzarb ahamiyat kasb etayotganini taʼkidladi. Tahlillarga koʻra, XXI asr oʻrtalariga borib, sayyoramiz aholisining qariyb 70 foizi shaharlarda istiqomat qiladi.
Davlatimiz rahbari urbanizatsiya jarayonlarining jadallashuvi ijtimoiy muammolarni ham kuchaytirib borayotganini qayd etdi. Bugun dunyoda qariyb 3 milliard inson birlamchi yashash sharoitlaridan mahrum, ularning bir milliarddan ziyodi norasmiy turar joylar va xarobalarda kun kechirmoqda, 300 milliondan ortiq odam esa umuman boshpanaga ega emas. Iqlim oʻzgarishlari, tahlikali xalqaro vaziyat va iqtisodiy inqirozlar global migratsiyaning yangi toʻlqinlarini paydo qilib, shaharlar yuklamasini qoʻshimcha ravishda oshirmoqda.
– Oddiy qilib aytganda, urbanizatsiya jarayonlari global barqarorlik va xavfsizlikka toʻgʻridan-toʻgʻri taʼsir koʻrsatuvchi jiddiy omilga aylanmoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz shaharlarni barqaror rivojlantirish Yangi Oʻzbekiston uchun strategik ahamiyatga ega masalalardan biri ekanini ta’kidladi. Yaqin 15 yil ichida mamlakatimiz aholisi 38 milliondan 50 million nafarga, urbanizatsiya darajasi esa 51 foizdan 65 foizga yetishi kutilmoqda.
Shu munosabat bilan mamlakatimizda shahar infratuzilmasini rivojlantirish va uy-joy qurilishini keng koʻlamda rivojlantirish dasturi amalga oshirilmoqda. Oxirgi oʻn yilda qurilayotgan uy-joylarning yillik soni 10 barobar oshib, 2025-yilda 238 mingta xonadonga yetdi, 2030-yilda esa bu koʻrsatkich yana 1,5 barobar oshadi. Aholini arzon uy-joy bilan taʼminlash dasturlariga har yili budjetdan qariyb 2 milliard dollar mablagʻ ajratilmoqda.
Norasmiy turar joylar muammosini hal qilish uchun 2024-yilda alohida qonun qabul qilinib, 100 mingga yaqin uyga hujjat rasmiylashtirib berildi. Bundan tashqari, mamlakatimizda eskirgan uy-joylarni yangilash boʻyicha renovatsiya dasturi amalga oshirilib, yangilangan xonadonlar ulushini 15 foizdan 60 foizga yetkazish nazarda tutilgan.
Ushbu jarayonlarni samarali boshqarish maqsadida Urbanizatsiya milliy qoʻmitasi tashkil etildi.
Shaharlarning ekologik barqarorligini taʼminlashga alohida eʼtibor qaratilmoqda. “Yashil makon”, “Toza havo” dasturlari doirasida shaharlarda yashillik darajasini 2030-yilgacha 30 foizga yetkazish vazifasi qoʻyilgan.
Davlatimiz rahbari hududlarni obodonlashtirish va aholi turmush sifatini oshirishda mahalla instituti muhim oʻrni tutishini ham alohida taʼkidladi.
“Yangi Toshkent” megaloyihasiga alohida toʻxtalib oʻtildi. Unda “yashil”, “aqlli”, “xavfsiz”, “15 daqiqali” shahar tamoyillari toʻliq hisobga olingan. Birinchi bosqichning oʻzida qiymati 25 milliard dollardan ortiq investitsiya loyihalarini amalga oshirish boshlangan.
– Eng muhimi, bu kabi loyihalar nafaqat poytaxtda, balki “Yangi Oʻzbekiston” massivlari nomi ostida mamlakatimizning barcha hududlarida amalga oshirilmoqda. Hozirgacha 61 ta ana shunday massiv bunyod etildi, 2030-yilga borib esa ularning soni 100 taga yetadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Oʻzbekiston Prezidenti oʻz nutqida bir qator xalqaro tashabbuslarni ilgari surdi.
Xususan, davlatimiz rahbari kichik va oʻrta shaharlarni uygʻun rivojlantirish maqsadida “mutanosib urbanizatsiya” tamoyillarini keng joriy etishga chaqirdi.
Xalqaro “Aqlli va xavfsiz shaharlar alyansi”ni tashkil etish tashabbusi bildirildi. Tuzilma shahar boshqaruvini raqamli transformatsiya qilish sohasida texnologiyalar, standartlar va eng yaxshi tajribalar bilan almashish uchun platforma vazifasini bajaradi.
Yoshlar va aholining ehtiyojmand qatlamlarini sifatli hamda arzon uy-joylar bilan taʼminlash maqsadida 2027-yilda Samarqand shahrida uy-joy qurilishiga moliya va investitsiyalarni jalb etishdagi yangicha yondashuvlar yuzasidan xalqaro forum oʻtkazish taklif qilindi.
Ekologik barqaror shaharlarni rivojlantirishni ragʻbatlantirish maqsadida BMT-Habitatning “Yashil shahar” xalqaro mukofotini taʼsis etish ham yana bir muhim tashabbus boʻldi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Prezidenti Butunjahon urbanizatsiya forumining 15-sessiyasini 2030-yilda Yangi Toshkent shahrida oʻtkazishni va uning bosh mavzusini “Shaharlarning barqaror rivojlanishida mahalla institutining oʻrni” deb nomlashni taklif qildi.

Президент Узбекистан выдвинул ряд международных инициатив в области устойчивого развития городов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 мая принял участие в Саммите лидеров, состоявшемся в рамках 13-й сессии Всемирного форума по урбанизации в Баку.
В мероприятии также участвовали Президенты Азербайджана Ильхам Алиев, Кыргызстана Садыр Жапаров, Сербии Александр Вучич, Болгарии Илияна Йотова, Премьер-министры Грузии Ираклий Кобахидзе, Казахстана Олжас Бектенов, исполнительный директор Программы ООН по населенным пунктам Анаклаудия Россбах, а также главы ряда других зарубежных государств и правительств, руководители международных организаций и финансовых институтов.
В ходе форума были рассмотрены вопросы устойчивого развития городов, обеспечения населения доступным жильем, повышения качества городской среды, укрепления климатической устойчивости и совершенствования механизмов финансирования жилищного строительства.
В своем выступлении Президент Узбекистана подчеркнул, что тема форума - «Жилье для всех: безопасные и устойчивые города и сообщества» - приобретает особую актуальность в условиях стремительной урбанизации. По различным оценкам, к середине XXI века почти 70 процентов населения мира будет проживать в городах.
Глава нашего государства отметил, что ускоряющиеся процессы урбанизации сопровождаются ростом социальных вызовов. Сегодня около 3 миллиардов человек в мире не имеют надлежащих жилищных условий, более 1 миллиарда проживают в неформальных поселениях и трущобах, а свыше 300 миллионов людей вовсе лишены жилья. Дополнительное давление на города оказывают климатические изменения, международная напряженность и экономические кризисы, вызывающие новые волны глобальной миграции.
– Проще говоря, процессы урбанизации становятся серьёзным фактором, напрямую влияющим на глобальную стабильность и безопасность, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны подчеркнул, что для Нового Узбекистана устойчивое развитие городов является одним из стратегических приоритетов. В ближайшие 15 лет население страны, как ожидается, увеличится с 38 до 50 миллионов человек, а уровень урбанизации возрастет с 51 до 65 процентов.
В этой связи в стране реализуется масштабная программа развития городской инфраструктуры и жилищного строительства. За последние 10 лет объем ежегодно возводимого жилья увеличился в десять раз. В 2025 году построено 238 тысяч жилых объектов, а к 2030 году этот показатель вырастет еще в полтора раза. Ежегодно на программы доступного жилья из государственного бюджета направляется около 2 миллиардов долларов.
Для решения проблемы неформального жилья в 2024 году принят отдельный закон, в рамках которого уже оформлены документы почти на 100 тысяч домов. Также в стране реализуются программы реновации ветхого жилья, предусматривающие увеличение доли обновляемого жилищного фонда с 15 до 60 процентов.
Для координации данных процессов создан Национальный комитет по урбанизации.
Особое внимание уделяется экологической устойчивости городов. В рамках программ «Яшил макон» и «Чистый воздух» поставлена задача довести уровень озеленения городов до 30 процентов к 2030 году.
Глава государства также отметил важную роль института махалли в вопросах благоустройства территорий и повышения качества жизни населения.
Отдельно был представлен мегапроект «Новый Ташкент», который осуществляется на основе современных принципов «зеленого», «умного», «безопасного» и «15-минутного» города. На первом этапе уже начата реализация инвестиционных проектов общей стоимостью свыше 25 миллиардов долларов.
– Самое важное, что подобные проекты строительства массивов под названием «Новый Узбекистан» осуществляются не только в столице, но и во всех регионах страны. До сегодняшнего дня построен уже 61 такой массив, а к 2030 году их количество достигнет 100, - отметил Шавкат Мирзиёев.
В ходе выступления Президент Узбекистана выдвинул ряд международных инициатив.
В частности, глава государства призвал к широкому внедрению принципов «сбалансированной урбанизации» для гармоничного развития малых и средних городов.
Инициировано создание международного «Альянса умных и безопасных городов», который станет платформой для обмена технологиями, стандартами и лучшими практиками в сфере цифровой трансформации городского управления.
В целях расширения доступа молодежи и социально уязвимых слоев населения к качественному жилью предложено провести в 2027 году в Самарканде международный форум, посвященный новым подходам к привлечению финансов и инвестиций в жилищное строительство.
Еще одной инициативой стало предложение учредить международную премию ООН-Хабитат «Зеленый город» для стимулирования развития экологически устойчивых городов.
Также Президент Узбекистана предложил провести 15-ю сессию Всемирного форума по урбанизации в 2030 году в Новом Ташкенте на тему «Роль местных сообществ в устойчивом развитии городов».