Oʻzbekiston va Turkiya yetakchilari strategik sheriklikni yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammiti doirasida Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbarining joriy yil yanvar oyida Anqaraga rasmiy tashrifi Oʻzbekiston – Turkiya keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yangi, yanada yuqori bosqichga olib chiqqani taʼkidlandi.
Oliy darajada erishilgan muhim kelishuvlar ijrosi yuzasidan faol muloqot va almashinuvlar davom etayotgani, vazirlik va idoralar oʻrtasida yangicha tizim yaratilgani natijasida koʻp qirrali hamkorlik aloqalari samarali rivojlanayotgani qayd etildi.
Joriy yil boshidan buyon oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi, qoʻshma korxonalar, mamlakatlar oʻrtasidagi aviaqatnovlarning soni jadal oʻsib bormoqda. Turk kompaniyalari ishtirokida salmoqli loyihalar portfeli shakllantirilib, ishlar izchil amalga oshirilyapti.
Oʻzbekiston va Turkiya rahbarlari xalqaro hamda mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

В рамках неформального саммита Организации тюркских государств Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы подчеркнуто, что официальный визит главы нашего государства в Анкару в январе текущего года вывел узбекско-турецкие отношения всеобъемлющего стратегического партнерства на новый, более высокий уровень.
Отмечено, что во исполнение важных договоренностей, достигнутых на высшем уровне, продолжаются активные контакты и обмены, создана новая система взаимодействия между министерствами и ведомствами, что способствует эффективному развитию многопланового сотрудничества.
С начала текущего года наблюдается динамичный рост объемов взаимного товарооборота, количества совместных предприятий и авиарейсов между странами. Сформирован и последовательно реализуется солидный портфель проектов с участием турецких компаний.
Лидеры Узбекистана и Турции также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.