Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13-may kuni “Oʻzbekiston energetika haftaligi – 2026” forumida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Ozarbayjonning “SOCAR” kompaniyasi bosh direktori Ravshan Najaf hamda “British Petroleum” kompaniyasi rahbariyati Ariel Flores va Jovanni Kristofolini qabul qildi.
Uchrashuvda energetika va neft-gaz sohasida yetakchilardan hisoblangan ushbu yirik kompaniyalar bilan oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Energetika sohasidagi kooperatsiya muvaffaqiyatli kechayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. “SOCAR” kompaniyasi Ustyurt platosidagi uglevodorod konlarini oʻzlashtirish loyihasini amalga oshirishda Oʻzbekistonning sherigi hisoblanadi. “SOCAR”ning Oʻzbekistondagi vakolatxonasini ochish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi.
Ushbu keng koʻlamli loyihaga “British Petroleum” kompaniyasi qoʻshilganiga yuksak baho berildi.
Neft-gaz sohasida uglevodorod xomashyosini qidirish, qazib olish va chuqur qayta ishlash, neft va neft mahsulotlarini uzoq muddatli yetkazib berishni yoʻlga qoʻyish hamda tarmoq uchun mutaxassis kadrlar tayyorlash boʻyicha qoʻshma loyihalarni ilgari surish muhimligi taʼkidlandi.
Bundan tashqari, Ozarbayjon futbol federatsiyalari assotsiatsiyasi raisi sifatida ham faoliyat yuritayotgan Ravshan Najaf davlatimiz rahbariga 2027-yilda Oʻzbekiston va Ozarbayjonda yoshlar oʻrtasidagi U-20 jahon chempionatini oʻtkazishga birgalikda tayyorgarlik koʻrishdagi koʻmagi uchun minnatdorlik bildirdi.

Президент Узбекистана обсудил планы по развитию сотрудничества с компаниями SOCAR и British Petroleum
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 мая принял главу азербайджанской компании SOCAR Ровшана Наджафа, а также руководство компании British Petroleum Ариэля Флореса и Джованни Кристофоли, прибывших в нашу страну для участия в форуме «Энергетическая неделя Узбекистана – 2026».
Были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества с этими ведущими компаниями – одними из лидеров в энергетической и нефтегазовой отраслях.
С удовлетворением отмечена успешная кооперация в сфере энергетики. Компания SOCAR является партнером Узбекистана в реализации проекта разработки углеводородных месторождений на плато Устюрт. Принято решение об открытии представительства SOCAR в Узбекистане.
Дана высокая оценка присоединению британской British Petroleum к этому масштабному проекту.
Подчеркнута важность продвижения совместных проектов в нефтегазовой сфере, разведке, добыче и глубокой переработке углеводородного сырья, налаживании долгосрочных поставок нефти и нефтепродуктов, а также по подготовке отраслевых кадров.
Кроме того, Ровшан Наджаф, являющийся также председателем Ассоциации футбольных федераций Азербайджана, поблагодарил лидера нашей страны за содействие в совместной подготовке к проведению чемпионата мира по футболу среди молодёжи U-20 в Узбекистане и Азербайджане в 2027 году.