Siz, azizlarni, koʻp millatli butun xalqimizni qutlugʻ ayyom – Xotira va qadrlash kuni hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan buyuk gʻalabaning 81 yillik bayrami bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Ushbu unutilmas kunda, avvalo, jang maydonlarida tengsiz jasorat koʻrsatib, insoniyatni fashizm balosidan xalos etishga munosib hissa qoʻshgan qahramon ota-bobolarimizning soʻnmas xotirasi oldida bosh egib, taʼzim qilamiz. Bugungi kunda oramizda sogʻ-omon yashab kelayotgan urush va mehnat faxriylari, nuroniy otaxon va onaxonlarimizga yuksak ehtiromimizni izhor etamiz.
Mustaqillik yillarida Vatanimiz sarhadlari daxlsizligini saqlash, xalqimizning tinch va osoyishta hayotini himoya qilish yoʻlida mardlarcha halok boʻlgan azm-u shijoatli harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining xotirasini mehr va hurmat bilan yodga olamiz.
Muhtaram doʻstlar!
El-yurtimiz fashizmga qarshi kurashda dunyodagi barcha tinchliksevar xalqlar bilan bir safda turib, buyuk gʻalabaga munosib hissa qoʻshdi. Bu bilan har qancha faxrlansak, gʻururlansak arziydi. Tarixiy maʼlumotlarga koʻra, fashizmga qarshi urushda oʻsha davrda 6 million 800 ming kishidan iborat boʻlgan respublikamiz aholisining 1 million 950 ming nafari ishtirok etgan.
Shundan yarim milliondan ziyod kishi jang maydonlarida halok boʻlib, 158 mingdan koʻprogʻi bedarak yoʻqolgan, 60 ming nafardan ortiq vatandoshimiz esa nogiron boʻlib qaytgan. Oradan shuncha yil oʻtgan boʻlsa-da, bu ayanchli raqamlar qalblarimizni hali ham iztirobga soladi.
Urush davrida 214 ming nafar oʻzbekistonlik askar va ofitserlar jangovar orden va medallar bilan taqdirlangan boʻlsa, ularning 301 nafari eng oliy nishon – Sovet Ittifoqi Qahramoni unvoniga sazovor boʻlgan, 70 nafar yurtdoshimiz esa uchala darajadagi “Slava” ordeni bilan mukofotlangan.
Oʻsha olovli yillarda xalqimiz “Hamma narsa front uchun, hamma narsa gʻalaba uchun!” deb kecha-yu kunduz buyuk safarbarlik ruhi bilan yashadi. Oʻzbekiston frontning mustahkam taʼminot bazasiga aylandi. Insonparvarlikni buyuk qadriyatga aylantirgan xalqimiz urush hududlaridan koʻchirib keltirilgan 1 million 500 mingdan ortiq insonga, jumladan, ota-onasi va oilasidan judo boʻlgan 250 ming nafar bolaga boshpana berib, ularga mehr-oqibat koʻrsatdi.
Qadrli yurtdoshlar!
Gʻolib va muzaffar ota-bobolarimizning Vatanimiz ozodligi va xalqimiz osoyishtaligi himoyasi yoʻlidagi ibratli faoliyatini chuqur oʻrganish va keng targʻib etish boʻyicha biz koʻplab ishlarni amalga oshirmoqdamiz. Ayniqsa, keyingi yillarda Toshkent shahrida bunyod etilgan Gʻalaba bogʻi hamda uning tarkibidagi “Xotira nuri” va “Millat fidoyilari” yodgorlik komplekslari xalqimiz uchun tabarruk maskanlarga aylanib bormoqda.
Yangi Oʻzbekistonda inson qadrini ulugʻlash, xususan, urush va mehnat faxriylari, keksa avlod vakillarini har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, ularning sogʻlom va mazmunli hayot kechirishlari uchun zarur sharoitlar yaratishga qaratilgan ishlarimiz izchil davom ettirilmoqda. Bu haqda soʻz yuritganda, joriy yilda bayram munosabati bilan Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlariga 30 million soʻm miqdorida pul mukofotlari berilganini taʼkidlash lozim. Urush qatnashchilari va nogironlari, mehnat faxriylarining salomatligini muhofaza qilish, ularni sanatoriylar, dam olish maskanlariga bepul va imtiyozli asosda yuborish boʻyicha samarali tizim faoliyat koʻrsatmoqda.
Ushbu munavvar ayyom kunlarida joylardagi hokimliklar, jamoatchilik va yoshlar vakillari urush va mehnat faxriylari, mustaqillik yillarida xizmat burchini bajarish chogʻida halok boʻlgan harbiy xizmatchilarning xonadonlarida boʻlib, oila aʼzolarining holidan xabar olib, ularga yuksak hurmat va ehtirom koʻrsatmoqda.
Mamlakatimiz boʻylab “Burch, jasorat, matonat!” shiori ostida xotira marosimlari, madaniy tadbirlar, uch avlod uchrashuvlari, ommaviy sport musobaqalari oʻtkazilmoqda.
Bugungi gʻoyat tahlikali zamonning oʻzi barchamizdan jamiyatimizdagi tinchlik va barqarorlik, millatlar va diniy konfessiyalar oʻrtasidagi doʻstlik va totuvlik muhitini yanada qadrlab yashashni talab etmoqda.
Hech qachon unutmaylik, milliy birlik va hamjihatlik – bizning bebaho boyligimiz, barcha yutuq va gʻalabalarimizning mustahkam asosidir.
Hozirgi murakkab davrda Vatanimiz mustaqilligini, xalqimiz osoyishtaligini asrash, iqtisodiy qudratimiz, Qurolli Kuchlarimiz salohiyatini oshirish, jahon hamjamiyati, avvalo, qoʻshni davlatlar bilan hamkorlikni kuchaytirish, yoshlarimizni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ularni zararli taʼsirlardan himoya qilish biz uchun hal qiluvchi vazifa boʻlib qolmoqda. Ishonchim komil, bu borada 81 yil oldin gʻalaba bayrogʻini jahon uzra baland koʻtarishga munosib hissa qoʻshgan buyuk ajdodlarimizning, xalqimizning mardlik va matonat maktabi bizga madadkor kuch boʻlib xizmat qiladi.
Fursatdan foydalanib, fashizm balosini bartaraf etishda jonbozlik koʻrsatgan qardosh xalqlarni, barcha ezgu niyatli insonlarni bugungi shonli bayram bilan samimiy tabriklab, ularga barqaror taraqqiyot va farovonlik tilaymiz.
Aziz va muhtaram vatandoshlar!
Sizlarni, hurmatli faxriylarimizni, butun el-yurtimizni yana bir bor chin dildan qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, baxt va omad, xonadonlaringizga tinchlik va xotirjamlik, fayz-u baraka tilayman.

Искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с большим праздником – Днем памяти и почестей и 81-й годовщиной Великой Победы во Второй мировой войне.
В этот незабываемый день мы прежде всего склоняем голову перед немеркнущей памятью героев – наших отцов и дедов, проявивших огромное мужество на полях сражений, внесших достойный вклад в освобождение человечества от фашизма. Мы выражаем также глубокое уважение ныне здравствующим ветеранам войны и трудового фронта.
С уважением и скорбью чтим память храбрых военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, героически погибших в годы независимости во имя сохранения неприкосновенности границ нашей Родины, защиты мирной и спокойной жизни народа.
Узбекистанцы, сражаясь с фашизмом вместе со всеми миролюбивыми народами планеты, внесли достойный вклад в Великую Победу. И мы по праву можем этим гордиться. По историческим данным, из 6 миллионов 800 тысяч человек, живших тогда в республике, в этой кровопролитной войне участвовали 1 миллион 950 тысяч.
Из них более полумиллиона погибли на полях сражений, свыше 158 тысяч пропали без вести, более 60 тысяч вернулись домой инвалидами. Прошло много лет, но эти страшные цифры до сих пор отзываются неизлечимой болью в наших сердцах.
В годы войны 214 тысяч солдат и офицеров из Узбекистана были награждены боевыми орденами и медалями, 301 из них удостоены высшей награды – звания Героя Советского Союза, 70 – орденов Славы всех трех степеней.
В те огненные годы жители Узбекистана работали днем и ночью, руководствуясь принципом: «Все для фронта, все для Победы!». Республика превратилась в надежную базу обеспечения фронта всем необходимым.
Наш народ, для которого гуманизм всегда был величайшей ценностью, приютил в то время более 1 миллиона 500 тысяч человек, эвакуированных с территорий, где полыхала война, в том числе 250 тысяч детей, лишившихся родителей и семьи, окружил их любовью и заботой.
Мы осуществляем большую работу по глубокому изучению и широкой популяризации славных деяний наших предков – героев-победителей, вставших на защиту свободы Родины, мира и спокойствия народа. Сегодня главными местами поклонения их подвигу для соотечественников являются возведенный в последние годы в Ташкенте комплекс парка Победы и расположенные здесь мемориалы – «Хотира нури» («Свет памяти») и «Миллат фидойилари» («Беззаветно преданные народу»).
В Новом Узбекистане последовательно продолжается работа, направленная на возвеличивание чести и достоинства человека, в том числе всестороннюю поддержку ветеранов войны и труда, представителей старшего поколения, создание необходимых условий для их здоровой и содержательной жизни. Так, следует отметить, что в текущем году в связи с праздником участникам и инвалидам Второй мировой войны вручены денежные вознаграждения в размере 30 миллионов сумов. Налажена эффективная система охраны здоровья участников и инвалидов войны, ветеранов труда, в том числе направления их в санатории, зоны отдыха на бесплатной и льготной основе.
В эти светлые праздничные дни представители хокимиятов, общественности и молодежи навещают на местах ветеранов войны и труда, а также членов семей военнослужащих, погибших в годы независимости при выполнении служебного долга, оказывают им внимание и заботу.
По всей стране под девизом «Долг, мужество, стойкость!» проводятся вечера памяти, встречи трех поколений, культурные и спортивные мероприятия.
Уважаемые соотечественники!
Нынешнее тревожное время требует от всех нас еще больше ценить мир и стабильность в нашем обществе, сложившуюся атмосферу дружбы и согласия между живущими в стране представителями разных наций и конфессий.
Мы никогда не должны забывать о том, что общенациональное единство и сплоченность – это наше бесценное богатство, прочный фундамент всех достижений и побед.
В сегодняшнее непростое время решающими задачами для нас остаются укрепление независимости, мира и спокойствия, повышение экономической мощи страны и оборонного потенциала наших Вооруженных Сил, усиление сотрудничества с мировым сообществом, прежде всего с соседними государствами, воспитание молодежи в духе патриотизма, ограждение ее от влияния чуждых нам идей и течений. Убежден, что опорой и вдохновляющей силой для нас в этом станет школа мужества и стойкости наших отцов и дедов, всего нашего народа, который 81 год назад внес достойный вклад в Великую Победу.
Пользуясь случаем, искренне поздравляю братские народы, самоотверженно боровшиеся за уничтожение фашизма, а также всех людей доброй воли с сегодняшним замечательным праздником, желаю их странам устойчивого развития и благополучия.
Еще раз искренне поздравляю вас, уважаемые ветераны, и весь наш народ с Днем памяти и почестей, желаю всем вам мира, счастья и спокойствия, достатка вашим семьям.