Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni Shavkat Mirziyoyev harbiy kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish va armiyani raqamlashtirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Soʻnggi yillarda dunyoda yuz berayotgan qurolli mojarolarda uchuvchisiz uchadigan apparatlar, robotlashgan tizimlar, radioelektron kurash vositalari va zamonaviy boshqaruv texnologiyalaridan keng foydalanilmoqda. Bu esa nafaqat qurol-yarogʻ va harbiy texnikalarni yangilash, balki yangi avlod mutaxassislarini tayyorlashni ham taqozo etmoqda.
Mamlakatimizda mazkur yoʻnalishda izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Qoʻshinlarda dronlarni jangovar qoʻllash va ularga qarshi kurashuvchi yangi boʻlinmalar tashkil etilib, uchuvchisiz uchadigan apparatlar operatorlari, muhandislar va robototexnika mutaxassislarini tayyorlash tizimi yoʻlga qoʻyildi.
Taqdimotda davlatimiz rahbariga mazkur mobil boʻlinmalar faoliyati hamda ushbu yoʻnalishda mutaxassislar tayyorlash tizimi yuzasidan hisobot berildi.
Harbiy taʼlim tizimini isloh qilish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. 2025-yilda Prezidentimiz tashabbusi bilan mazkur sohani rivojlantirish, zamonaviy bilim va amaliy koʻnikmalarga ega harbiy kadrlarni tayyorlash choralari koʻrildi. Natijada barcha oliy harbiy taʼlim muassasalariga institut maqomi berilib, yagona vertikal boshqaruv tizimi yaratildi, Oʻzbekiston Respublikasi Harbiy xavfsizlik va mudofaa universiteti tashkil etildi.
Zamonaviy jangovar harakatlar, qoʻshinlardagi real ehtiyoj va ilgʻor oliy taʼlim muassasalari tajribasi asosida yangi malaka talablari, oʻquv reja va dasturlari joriy etilmoqda. Tayyorgarlik nazariya va amaliyotni uygʻunlashtirish tamoyili asosida tashkil etilib, boʻlajak ofitserlar oʻquv jarayonining oʻzida dolzarb vaziyatdan kelib chiqib xizmat oʻtashlari uchun zarur koʻnikmalarni egallashi koʻzda tutilgan.
Bakalavr darajasida harbiy kadrlar tayyorlashning mutlaqo yangi modeli doirasida kursantlarga xorijiy tillar, axborot texnologiyalari va sunʼiy intellekt chuqur oʻrgatiladi.
Qoʻmondonlik-shtab ofitserlari uchun ilgʻor xorijiy tajriba va zamonaviy qurolli toʻqnashuvlarni oʻrganish asosida ilk bor uch bosqichli yangi oʻqitish tizimi joriy etiladi.
Shu bilan birga, serjantlar tarkibini tayyorlash koʻlami ham kengaytiriladi. Asosiy yangiliklardan biri – oliy harbiy taʼlim muassasalarida serjantlar uchun bakalavriatning oltita fuqarolik mutaxassisligi boʻyicha masofaviy taʼlim yoʻlga qoʻyiladi. Shuningdek, aviatsiya va uchuvchisiz uchadigan apparatlar mutaxassislarini tayyorlash tizimi yanada takomillashtirilib, mazkur yoʻnalishda Qurolli Kuchlar harbiy xizmatchilarini oʻqitish va ularga yagona sertifikat berish tartibi joriy etiladi.
Taqdimotda armiyani raqamlashtirish va kiberxavfsizlikni taʼminlash masalalari ham koʻrib chiqildi.
Keyingi yillarda Mudofaa vazirligi tizimida aloqa infratuzilmasi modernizatsiya qilindi, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari joriy etilmoqda, himoyalangan maʼlumot almashinuvi kanallari rivojlantirilmoqda.
Harbiy dasturchilar tomonidan qoʻshinlar faoliyatining turli yoʻnalishlari boʻyicha 50 ga yaqin axborot tizimlari ishlab chiqildi. Xususan, mudofaa ishlari organlarida “Chaqiruv” elektron axborot tizimi yaratilib, 19 ta vazirlik va idoralar bilan integratsiya qilindi. Bu 39 turdagi maʼlumotnomani onlayn shaklda olish va ilk bor chaqiruv tadbirlarini toʻliq elektron shaklda oʻtkazish imkonini berdi.
Harbiy tibbiyot sohasida yagona tibbiy axborot tizimi va telemeditsina joriy etilib, Sogʻliqni saqlash vazirligining “D-MED” tizimi bilan integratsiya taʼminlandi.
Zamonaviy xavf va tahdidlardan kelib chiqib, Mudofaa vazirligida kibertahdidlarni oʻz vaqtida aniqlash va ularning oldini olishga qaratilgan Axborot xavfsizligi monitoring markazi tashkil etildi.
Taqdimotda avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlarini yanada rivojlantirish, robotlashgan va avtonom majmualardan foydalanishni kengaytirish, shuningdek, ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlarini yoʻlga qoʻyish boʻyicha kompleks chora-tadbirlar taklif etildi.
Mudofaa vazirligi markaziy apparatida Raqamli texnologiyalar bosh boshqarmasi, Sunʼiy intellekt texnologiyalari departamenti va Kiberxavfsizlik laboratoriyasini tashkil etish koʻzda tutilmoqda. Respublikaning barcha hududlarida uzluksiz va barqaror aloqani taʼminlash maqsadida Sunʼiy yoʻldosh aloqa markazi faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
Mudofaa sohasida yagona raqamli siyosatni yuritish maqsadida mudofaa vazirining raqamlashtirish, sunʼiy intellekt va kiberxavfsizlik boʻyicha oʻrinbosari lavozimi joriy etildi. Harbiy okruglarda esa qoʻmondonlarning raqamlashtirish, sunʼiy intellekt va kiberxavfsizlik boʻyicha oʻrinbosarlari lavozimlarini joriy etish nazarda tutilmoqda.
Taqdimot yakunida Oliy Bosh Qoʻmondon bildirilgan takliflarni maʼqullab, armiyani yanada raqamlashtirish, qoʻshinlarga zamonaviy axborot-kommunikatsiya tizimlari va sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etishga qaratilgan hujjatlarni imzoladi.
Mutasaddilar oldiga mudofaa sohasini toʻliq raqamlashtirish, milliy sunʼiy intellekt modellarini yaratish va malakali harbiy kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish boʻyicha ustuvor vazifalar qoʻyildi.

Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о совершенствовании системы подготовки военных кадров и цифровизации армии.
В современных вооруженных конфликтах все более широкое применение получают беспилотные летательные аппараты, роботизированные системы, средства радиоэлектронного противодействия и современные технологии управления. Это требует не только обновления вооружения и техники, но и подготовки специалистов нового поколения.
В нашей стране в этом направлении проводится последовательная работа. В войсках сформированы новые подразделения по применению дронов и противодействию им, налажена система подготовки операторов беспилотных летательных аппаратов, инженеров и специалистов по робототехнике.
В ходе презентации главе государства был представлен отчет о деятельности этих мобильных подразделений, а также о подготовке соответствующих кадров.
Отдельное внимание уделено реформированию военного образования.
В 2025 году по инициативе Президента были приняты меры по развитию этой сферы и подготовке военных кадров, обладающих современными знаниями и практическими навыками. В результате все военные вузы переведены в статус институтов, создана единая вертикаль управления, образован Университет военной безопасности и обороны Республики Узбекистан.
На основе анализа современных боевых действий, реальных потребностей войск и опыта ведущих высших образовательных учреждений внедряются новые квалификационные требования, учебные планы и программы. Подготовка строится по принципу сочетания теории и практики, чтобы будущие офицеры уже в процессе обучения получали навыки, необходимые для службы в современных условиях.
В рамках новой модели подготовки военных кадров на уровне бакалавриата курсанты будут углубленно изучать иностранные языки, информационные технологии и искусственный интеллект. Для командно-штабных офицеров впервые вводится трехуровневая система обучения, основанная на передовом зарубежном опыте и изучении современных вооруженных конфликтов.
Наряду с этим будет расширена подготовка сержантского состава. Одним из нововведений станет организация дистанционного обучения сержантов в военных вузах по шести гражданским специальностям бакалавриата. Также совершенствуется система подготовки специалистов авиации и беспилотных летательных аппаратов, вводится единый порядок сертификации военнослужащих Вооруженных Сил по данному направлению.
На презентации также рассмотрены вопросы цифровизации армии и обеспечения кибербезопасности.
За последние годы в системе Министерства обороны модернизирована коммуникационная инфраструктура, внедряются современные информационно-коммуникационные технологии, развиваются защищенные каналы обмена данными.
Военными программистами разработано около 50 информационных систем по различным направлениям деятельности войск. В частности, в органах по делам обороны создана электронная информационная система «Призыв», интегрированная с 19 министерствами и ведомствами. Это позволило перевести получение 39 видов справок в онлайн-формат и впервые провести призывные мероприятия полностью в электронном виде.
В военной медицине внедрены единая медицинская информационная система и телемедицина, обеспечена интеграция с системой Министерства здравоохранения «D-MED».
С учетом современных вызовов в Министерстве обороны создан Центр мониторинга информационной безопасности, задачей которого является своевременное выявление и предотвращение киберугроз.
На презентации предложено принять комплекс мер по дальнейшему развитию автоматизированных систем управления, расширению использования роботизированных и автономных комплексов, а также проведению научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Предусматривается создание в центральном аппарате Министерства обороны Главного управления цифровых технологий, Департамента технологий искусственного интеллекта и лаборатории кибербезопасности. Будет налажена деятельность Центра спутниковой связи для обеспечения устойчивой связи во всех регионах страны.
Для ведения единой цифровой политики в оборонной сфере введена должность заместителя министра обороны, а в военных округах предусматривается введение должностей заместителей командующих по цифровизации, искусственному интеллекту и кибербезопасности.
По итогам презентации Верховный Главнокомандующий одобрил предложения и подписал ряд распорядительных документов, направленных на дальнейшую цифровизацию армии, внедрение современных информационно-коммуникационных систем и технологий искусственного интеллекта.
Поставлены задачи по полной цифровизации оборонной сферы, созданию национальных моделей искусственного интеллекта и дальнейшему совершенствованию системы подготовки квалифицированных военных кадров.