Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi borasida 2025-yilda amalga oshirilgan ishlar va ushbu jarayonni jadallashtirish bo‘yicha 2026-yildagi vazifalarga bag‘ishlangan taqdimot bilan tanishdi.
Oʻtgan yilda Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayoni doirasida koʻp va ikki tomonlama muzokaralarda salmoqli natijalarga erishildi.
Xususan, Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlishi boʻyicha ishchi guruhning ikkita yigʻilishi oʻtkazildi. Ularda 200 dan ortiq savollarga javoblar, 30 dan ziyod tashqi savdoga oid hujjatlar JST aʼzolariga taqdim etildi.
Shu bilan birga, ikki tomonlama muzokaralar doirasida 40 dan ortiq muzokaralar raundi olib borildi. 2025-yilning oʻzida 11 ta davlat bilan muzokaralar yakunlanib, bunday davlatlarning umumiy soni 33 taga yetdi.
JST aʼzolari tomonidan Oʻzbekistonda bozor iqtisodiyotiga oʻtish bilan bogʻliq jadal islohotlar amalga oshirilayotgani ijobiy eʼtirof etilmoqda. Xususan, oʻtgan yilda 68 ta qonunchilik hujjati JST va xalqaro meʼyorlariga uygʻunlashtirildi.
Jumladan, JST qoidalariga uygʻunlashtirish doirasida intellektual mulkni roʻyxatga olish jarayonlari soddalashtirilib, ushbu sohadagi huquqbuzarliklar uchun javobgarlik choralari kuchaytirildi, eksport cheklovlari bekor qilindi va shaffof mexanizmga ega eksport bojlari joriy etildi, ayrim mahsulotlar uchun minimal eksport narxlarini belgilash amaliyoti bekor qilingani taʼkidlandi.
Shuningdek, savdodagi texnik toʻsiqlar, sanitariya va fitosanitariya sohasida amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar doirasida xavf darajasi yuqori boʻlgan mahsulotlarni majburiy davlat roʻyxatidan oʻtkazishning byurokratik tartibi oʻrniga sertifikatlashtirish joriy etildi, oziq-ovqat mahsulotlarining xavfsizligi ustidan nazorat Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasiga oʻtkazildi va 14 ta oziq-ovqat texnik reglamenti bekor qilindi, 747 ta tovar pozitsiyasi boʻyicha majburiy sertifikatlashtirish talablari tugatildi va roʻyxat 27 foizga qisqartirildi.
Taqdimotda oziq-ovqat mahsulotining xavfsizligi va savdoni himoya qilish choralari toʻgʻrisidagi yangi qonunlarni qabul qilish, sanitariya, veterinariya va karantin sohasiga xavfni tahlil qilish, kuzatuvchanlik hamda ilmiy asoslanganlik tartibotlarini joriy etish holati koʻrib chiqildi.
Davlatimiz rahbari joriy yilda Oʻzbekistonning JSTga toʻlaqonli aʼzoligini rasmiylashtirish boʻyicha kompleks ishlarni sifatli amalga oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Tashqi iqtisodiy faoliyat sohasidagi qonunchilikni JST qoidalari va xalqaro savdo standartlariga toʻliq muvofiqlashtirish ishlarini tizimli davom ettirish, JSTga aʼzo boʻlish boʻyicha ikki va koʻp tomonlama muzokaralarni yakunlash hamda aʼzolikni rasmiylashtirish boʻyicha zarur chora-tadbirlar belgilab olindi.

Рассмотрен ход процесса вступления во Всемирную торговую организацию
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о проделанной в 2025 году работе по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию и задачам по ускорению этого процесса.
В прошлом году в многосторонних и двусторонних переговорах, прошедших в рамках процесса присоединения Узбекистана к ВТО, достигнуты значимые результаты.
В частности, проведены два заседания Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО. В ходе них членам ВТО были представлены ответы более чем на 200 вопросов, а также свыше 30 документов, касающихся внешней торговли.
Вместе с тем проведено более 40 раундов двусторонних переговоров, в 2025 году переговоры были завершены с 11 странами и общее число стран, с которыми переговорный процесс завершен, достигло 33.
Члены ВТО положительно оценивают проводимые в Узбекистане интенсивные реформы, связанные с переходом к рыночной экономике. В частности, в прошлом году 68 нормативно-правовых актов были приведены в соответствие с требованиями ВТО и международными нормами.
Отмечено, что в рамках гармонизации с правилами ВТО были упрощены процедуры регистрации объектов интеллектуальной собственности и усилены меры ответственности за правонарушения в данной сфере, упразднены экспортные ограничения и введены экспортные пошлины с прозрачным механизмом, отменена практика установления минимальных экспортных цен на отдельные виды продукции.
Кроме того, в рамках масштабных реформ по сокращению технических торговых барьеров, санитарных и фитосанитарных мер вместо бюрократической процедуры обязательной государственной регистрации продукции с высоким уровнем риска введена система сертификации. Контроль за безопасностью пищевой продукции передан Комитету санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья и отменены 14 технических регламентов на пищевую продукцию, отменено требование обязательной сертификации по 747 товарным позициям, перечень сокращен на 27 процентов.
В ходе презентации рассмотрено принятие новых законов о безопасности пищевой продукции и о мерах защиты торговли, а также состояние внедрения процедур анализа рисков, прослеживаемости и научной обоснованности в сферах санитарии, ветеринарии и карантина.
Глава нашего государства дал указания по качественной реализации комплексных мер, направленных на оформление полноценного членства Узбекистана во Всемирной торговой организации в 2026 году.
Определены необходимые меры по системному продолжению работы по приведению законодательства в сфере внешнеэкономической деятельности в полное соответствие с правилами ВТО и международными торговыми стандартами, завершению двусторонних и многосторонних переговоров по вступлению и оформлению членства в ВТО.