Maʼlumki, ushbu qutlugʻ qadamjo davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Imom Buxoriyning islom olamida tutgan yuksak mavqei, ulkan maʼnaviy merosiga munosib tarzda qaytadan bunyod etildi. Ziyoratchilarga har tomonlama qulay sharoit yaratildi. Bu yil Ramazon hayiti arafasida majmua yana ziyoratchilar uchun eshiklarini ochib, 60 mingdan ortiq yurtdoshimiz va xorijlik mehmonlar hayit namozini ushbu qutlugʻ qadamjoda oʻqidilar.
Keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari natijasida Imom Buxoriy majmuasi ilgari bir kunda 12 ming ziyoratchiga xizmat koʻrsatgan boʻlsa, bugungi kunda 65 ming nafar ziyoratchini qabul qilish quvvatiga ega.
Maʼlumotlarga koʻra, qutlugʻ qadamjo ochilganidan soʻng bir oy ichida bu yerga 1 milliondan ortiq yurtdoshimiz va xorijiy fuqaro kelib, buyuk muhaddis bobomiz maqbarasini ziyorat qildi.
Prezidentimiz majmuaga tashrif buyuruvchilarga yanada qulay sharoitlar yaratish, ibodatlarini ado etishlari, buyuk muhaddis bobomiz merosi bilan yaqindan tanishishlari uchun barcha imkoniyatlarni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shuningdek, majmuaga avtotransportda keluvchilar uchun to‘xtash joylarini kengaytirish, ziyoratchilar sayr qiladigan hududlarni yanada obod qilish, ularning dam olishi uchun tabiiy va qulay muhit yaratish, bu boradagi ishlarni doimiy tahlil qilib borish, har olti oyda majmuada ziyoratchilar uchun yaratilgan sharoitlarni o‘rganib, qo‘shimcha choralarni belgilab borish muhimligi ta’kidlandi. Butun yurtimizdan imom-xatiblarni majmuaga taklif qilib, malakasini oshirish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari ziyorat madaniyatini yuksaltirish, muqaddas qadamjolar va mozorlarni obod saqlash bo‘yicha tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish, bunday maskanlarda kelib-ketuvchilar uchun munosib sharoit yaratish muhim ekanini, o‘tganlar xotirasiga hurmat ruhini kuchaytirish yosh avlodning o‘zligini anglashi va ma’naviy tarbiyasida muhim omil bo‘lishini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 3 мая прибыл в Самарканд.
По доброй традиции визит начался с посещения комплекса Имама Бухари. В мавзолее великого хадисоведа прочитаны суры из Корана и дуа.
Как известно, по инициативе главы нашего государства эта священная обитель была заново возведена в соответствии с высоким статусом Имама Бухари в исламском мире и его огромным духовным наследием. Для паломников созданы всесторонне удобные условия. В этом году накануне Рамазан хайита комплекс вновь открыл свои двери для паломников, и более 60 тысяч наших соотечественников и зарубежных гостей совершили праздничный намаз в этом благословенном месте.
В результате масштабной созидательной работы комплекс Имама Бухари, ранее обслуживавший 12 тысяч паломников в день, сегодня способен принимать до 65 тысяч посетителей.
Согласно расчетам, после открытия комплекса в течение месяца его посетили более 1 миллиона наших соотечественников и иностранных граждан.
Президент нашей страны дал указания по созданию еще более удобных условий для посетителей комплекса, расширению всех возможностей для отправления религиозных обрядов и близкого ознакомления с наследием нашего великого предка-мухаддиса.
Также подчеркнута важность расширения парковочных мест для приезжающих в комплекс на автотранспорте, дальнейшего благоустройства прогулочных зон для паломников, создания естественной и комфортной среды для их отдыха. Отмечена необходимость на постоянной основе анализировать проводимую в этом направлении работу, каждые шесть месяцев изучать условия, созданные для паломников, и определять дополнительные меры. Указано также на необходимость приглашать в комплекс имам-хатибов со всей страны для повышения их квалификации.
Глава государства отметил важность системной работы по повышению культуры паломничества, благоустройству священных мест и кладбищ, созданию достойных условий для их посещения. Подчеркнуто, что укрепление уважительного отношения к памяти усопших имеет важное духовно-воспитательное значение, способствует осознанию молодым поколением своей идентичности и преемственности национальных ценностей.