Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Samarqand viloyatiga tashrifi doirasida hududdagi raqamlashtirish jarayonlari va yoshlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi. Tashrifning dastlabki manzili Samarqanddagi IT Park rezidenti ta’lim va texnologiyalarni integratsiya qilgan holda faoliyat yuritayotgan “Smart Library” MChJ faoliyati bilan tanishdi.
Ma’lum qilinishicha, “Smart Library” “Innovative Centre” negizida tashkil etilgan bo‘lib, bugungi kunda yoshlarni nafaqat xorijiy tillarni o‘rganishga, balki zamonaviy texnologiyalarni amaliy qo‘llashga yo‘naltirgan holda ta’lim berib kelmoqda.
Tashrif davomida markazda tahsil olayotgan yoshlar bilan muloqot o‘tkazilib, ularning IT sohasiga qiziqishi, ularning startap tashabbuslari hamda innovatsion g‘oyalari muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun: markaz bitiruvchilaridan biri — xalqaro sertifikatlarga ega Azizbek Eshimov sun’iy intellekt yo‘nalishida bir nechta startap loyihalarni ishlab chiqqan. Uning bilim va salohiyati inobatga olinib, u IT Park’ning yoshlar orasidagi elchisi (Ambassador) etib tayinlandi.

В рамках рабочей поездки в Самаркандскую область министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов ознакомился с процессами цифровизации в регионе и условиями, создаваемыми для молодёжи.
В ходе визита министр посетил резидента IT Park Uzbekistan компанию «Smart Library», деятельность которой направлена на интеграцию образования и современных технологий.
Отмечено, что центр «Smart Library» был создан на базе инновационной площадки и в настоящее время обеспечивает обучение молодёжи не только иностранным языкам, но и практическому применению современных цифровых технологий.
В рамках визита состоялся открытый диалог с учащимися центра, в ходе которого были обсуждены их интерес к сфере информационных технологий, стартап-инициативы и инновационные идеи.
Особое внимание было уделено достижениям одного из выпускников центра Азизбека Эшимова, обладающего международными сертификатами и реализовавшего ряд стартап-проектов в области искусственного интеллекта. С учётом его знаний и потенциала он был назначен Молодёжным послом IT Park Uzbekistan.