Oʻzbekiston Prezidenti JSST bilan hamkorlikning asosiy yoʻnalishlarini belgilab berdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-aprel kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda boʻlib turgan Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti bosh direktori Tedros Adxanom Gebreyesusni qabul qildi.
Ushbu nufuzli tashkilot bilan milliy sogʻliqni saqlash tizimini modernizatsiya qilish va mustahkamlash borasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Keyingi yillarda JSST bilan hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarilgani taʼkidlandi. Sogʻliqni saqlash sohasidagi keng koʻlamli va tizimli islohotlar tashkilotning ekspert-maslahat koʻmagi hamda uning xalqaro standartlari va tavsiyalarini hisobga olgan holda amalga oshirilmoqda.
Hamkorlik doirasida sogʻliqni saqlash tizimini rivojlantirishga qaratilgan bir qator strategik hujjatlar ishlab chiqildi. Malakali tibbiyot xodimlari tayyorlanmoqda, birlamchi tibbiy-sanitar yordam, diagnostika va kasalliklar profilaktikasi tizimlari takomillashtirilmoqda, davlat tibbiy sugʻurtasi mexanizmlari joriy etilmoqda.
JSST bosh direktori mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, aholining tibbiyot xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, umr koʻrish davomiyligini uzaytirish, onalar oʻlimini kamaytirish va raqamli tibbiyotni rivojlantirish borasida erishilgan salmoqli natijalarni alohida eʼtirof etdi.
Uchrashuv yakunida farmatsevtika sohasini tartibga solish tizimini takomillashtirish, sogʻliqni saqlash sohasida raqamli yechimlar va sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etish kabi ustuvor sohalarda amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish hamda qoʻshma tadbir va tadqiqotlar oʻtkazish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.

Президент Узбекистана обозначил ключевые направления сотрудничества с ВОЗ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 апреля принял генерального директора Всемирной организации здравоохранения Тедроса Адханома Гебрейесуса, находящегося в нашей стране с официальным визитом.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития сотрудничества с данной авторитетной организацией в сфере модернизации и укрепления национальной системы здравоохранения.
Отмечено, что в последние годы взаимодействие с ВОЗ выведено на качественно новый уровень. Реализация масштабных и системных реформ в сфере здравоохранения осуществляется при экспертно-консультативной поддержке Организации и с учетом ее международных стандартов и рекомендаций.
В рамках сотрудничества разработан ряд стратегических документов, направленных на развитие системы здравоохранения. Осуществляется подготовка квалифицированных медицинских кадров, совершенствуются системы первичной медико-санитарной помощи, диагностики и профилактики заболеваний, внедряются механизмы государственного медицинского страхования.
Гендиректор ВОЗ дал высокую оценку проводимым в нашей стране реформам, особо отметив значительные результаты в расширении доступа населения к медицинским услугам, увеличении продолжительности жизни, снижении материнской смертности, а также развитии цифровой медицины.
По итогам встречи достигнуты договоренности о дальнейшим углублении практического взаимодействия по приоритетным направлениям, включая совершенствование системы регулирования фармацевтического сектора, внедрение цифровых решений и технологий искусственного интеллекта в здравоохранение, а также проведение совместных мероприятий и научных исследований.