Prezident Shavkat Mirziyoyev “Yangi Oʻzbekiston yoshlari – 2030” strategiyasi loyihasi yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Bu mamlakatimizda yoshlarga oid qabul qilinayotgan birinchi yaxlit strategiya boʻlib, Yangi Oʻzbekistonni barpo etishda yoshlarning oʻrni va salohiyatini yanada toʻliq roʻyobga chiqarishga qaratilgan.
Bugungi kunda yurtimiz aholisi 38 million nafarni tashkil etayotgan boʻlsa, shundan 9,5 millioni yoki qariyb 25 foizi 14-30 yoshdagi yigit-qizlardir. Har yili 270 mingta yosh oila shakllanmoqda. Ana shu demografik omil yoshlar siyosatiga uzoq muddatli va tizimli yondashuvni talab etmoqda.
Strategiyada yoshlar bandligini taʼminlash va tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash, sifatli va inklyuziv taʼlimni rivojlantirish, xorijiy tillarni ommalashtirish va kasbiy taʼlimni kengaytirish, mehnat bozorini ragʻbatlantirish hamda yosh oilalarni qoʻllab-quvvatlash, madaniy, jismoniy va maʼrifiy rivojlanishni kuchaytirish, volontyorlik harakatini keng yoyish, yoshlar salomatligini mustahkamlash, shuningdek, ochiqlik va ishtirok mexanizmlarini kengaytirish kabi ustuvor yoʻnalishlar belgilangan.
Taqdimotda 2030-yilga qadar erishilishi lozim boʻlgan asosiy maqsadli koʻrsatkichlar koʻrib chiqildi. Xususan, har yili 600 ming nafar yoshning bandligini taʼminlash, 2030-yilga qadar 900 ming yoshni volontyorlikka jalb etish, oʻquv markazlari sonini 90 mingtaga yetkazish, 450 ming nafar yoshning xorijiy tillar boʻyicha bilimini B2 darajasiga olib chiqish, yoshlar jinoyatchiligini kamaytirish, har yili kamida 10 mingta yosh oilani ipoteka orqali qoʻllab-quvvatlash kabi vazifalar nazarda tutilgan. Taʼlim sohasida yoshlarning sifatli bilim olishi, nodavlat taʼlim xizmatlarini qoʻllab-quvvatlash, chekka hududlarda oʻquv markazlari imkoniyatlarini kengaytirish, xorijiy tillarni oʻrganishni ragʻbatlantirish boʻyicha yangi imtiyozlar nazarda tutilgan.
Jumladan, olis va chekka hududlarda oʻquv markazlarini tashkil etishga 300 million soʻmgacha ssuda ajratish, ular uchun ijtimoiy soliqni va oʻqituvchilarining daromad soligʻini 1 foiz etib belgilash taklif etildi. Shuningdek, B2 darajaga erishgan yoshlar uchun xorijiy pasport rasmiylashtirish uchun bojni, C1 daraja va tadbirkorlik tashabbuslari uchun ayrim davlat xizmatlari toʻlovlarini 50 foizgacha kamaytirish taklif qilinmoqda.
Strategiyada yosh oilalarni qoʻllab-quvvatlash masalasiga ham alohida eʼtibor qaratilgan. Ipoteka dasturi orqali kreditning Markaziy bank stavkasi yuqori qismi qoplab berilishi, shu tariqa uy-joy masalasida yosh oilalarga qoʻshimcha yengillik yaratilishi belgilanmoqda.
Ijtimoiy faollikni oshirish maqsadida volontyorlik jamgʻarmasidan 100 million soʻmgacha grantlar ajratish, faol yoshlarni davlat tashkilotlarida pullik amaliyotga jalb qilish, ilgʻor ijodkorlar uchun Prezident mukofotini joriy etish, shuningdek, kitob va Book-kafelar joylashgan “Yoshlar koʻchalari”ni tashkil qilish rejalashtirilgan. Yoshlar infratuzilmasining minimal standartlari belgilanadi, har bir hududdan “yoshlar tuman-shaharlari” tanlab olinib, ushbu standartlarni joriy etish boʻyicha namuna yaratiladi.
Yoshlar salomatligini mustahkamlash, ruhiy xavf omillarini qisqartirish, psixologik koʻmak tizimini kuchaytirish masalalari ham strategiyada oʻz aksini topgan. Xususan, ruhiy xavf guruhiga kiruvchi yoshlar ulushini 40 foizga kamaytirish, tun-u kun ishlaydigan psixologik aloqa markazini tashkil etish, sport bilan shugʻullanuvchi yoshlar ulushini 25 foizga oshirish nazarda tutilmoqda.
Yoshlar siyosatida ochiq muloqot va obyektiv tahlil tizimini kuchaytirish maqsadida Yoshlar muammolarini oʻrganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash instituti tomonidan yoshlarning ehtiyojlari va kutilmalari yuzasidan ijtimoiy soʻrovlar oʻtkazilib, Milliy yoshlar indeksi tuziladi. Yigit-qizlarning murojaatlari bilan ishlashga ustuvor ahamiyat qaratiladi. Har payshanba yoshlar bilan muloqotlar oʻtkazib boriladi.
Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish ham strategiyaning muhim yoʻnalishlaridan biri etib belgilangan.
Shu maqsadda xalqaro forumlar, global tashabbuslar, avlodlar muloqoti, Xalqaro yoshlar kongressi kabi formatlar yoʻlga qoʻyilishi, 12-avgust – Xalqaro yoshlar kuni doirasida yirik tadbirlar oʻtkazilishi, 100 ming nafar oʻzbekistonlik yoshlarning xalqaro dasturlarda ishtirokini taʼminlash rejalashtirilgan. Shuningdek, BMT, Jahon banki, YTTB kabi tuzilmalar bilan “Junior Professional Officer” dasturi doirasida xalqaro tashkilotlarda amaliyotni tashkil etish koʻzda tutilgan.
Strategiyani 2026-2027-yillarda amalga oshirish doirasida 7 ta yoʻnalish boʻyicha 56 ta loyiha amalga oshiriladi. Jumladan, “Yangi avlod tadbirkorlari” dasturida Garvard, Stenford, MIT, London biznes maktabi kabi nufuzli taʼlim muassasalari bilan hamkorlikda 20 ming yoshni oʻqitish, 1 mingta biznes loyihasini saralab olish va ularga 3 yilgacha muddatga bazaviy hisoblash miqdorining 500 baravarigacha ssuda berish rejalashtirilgan. Yosh tadbirkorlarga muhandislik tarmoqlariga ulanish xarajatlarini qisman qoplash tartibi ham joriy etiladi.
Respublika boʻyicha “Oʻzbekiston yoshlarni sevadi!” loyihasi, “Hayot fest” yoshlar festivali, “Talaba Fest” va “Talaba Expo 2026” kabi tadbirlar oʻtkaziladi, Robototexnika assotsiatsiyasining faoliyati qoʻllab-quvvatlanadi.
Davlatimiz rahbari yoshlar masalasiga doir barcha tashabbus va choralar, eng avvalo, yosh avlodning bilimli, sogʻlom, tashabbuskor va vatanparvar boʻlib kamol topishiga, ularning hayotda munosib oʻrin egallashiga xizmat qilishi zarurligini taʼkidladi. Strategiyani samarali amalga oshirish boʻyicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проекта стратегии «Молодежь Нового Узбекистана – 2030».
Это первая в нашей стране всеобъемлющая стратегия в сфере молодежной политики, направленная на усиление роли и реализацию потенциала молодежи в процессе построения Нового Узбекистана.
На сегодняшний день численность населения нашей страны составляет 38 миллионов человек, из них 9,5 миллиона, или почти 25 процентов – это молодые люди в возрасте от 14 до 30 лет. Каждый год в стране создается около 270 тысяч молодых семей. Этот демографический фактор требует долгосрочного и системного подхода к молодежной политике.
В стратегии в качестве приоритетных определены такие направления, как обеспечение занятости молодежи и поддержка ее предпринимательской активности, развитие качественного и инклюзивного образования, популяризация иностранных языков и расширение профессионального обучения, стимулирование рынка труда и поддержка молодых семей. Особое внимание также уделено усилению культурного, физического и интеллектуального развития, расширению масштабов волонтерского движения, укреплению здоровья молодежи, а также развитию механизмов открытости и вовлечённости.
В ходе презентации рассмотрены ключевые целевые показатели, которых планируется достичь до 2030 года. В частности, предусматривается ежегодно обеспечивать занятость 600 тысяч молодых людей, привлечь к волонтерской деятельности 900 тысяч человек до 2030 года, увеличить число учебных центров до 90 тысяч, поднять уровень владения иностранными языками до уровня B2 у 450 тысяч молодых людей, снизить уровень молодежной преступности, а также ежегодно оказывать ипотечную поддержку не менее 10 тысячам молодых семей.
В сфере образования предусмотрены новые льготы, направленные на обеспечение качественного образования для молодежи, поддержку негосударственных образовательных услуг, расширение возможностей учебных центров в отдаленных районах и поощрение изучения иностранных языков.
В частности, предложено выделять ссуды до 300 миллионов сумов на создание учебных центров в отдаленных и труднодоступных районах, установить для них ставку социального налога и подоходного налога их преподавателей на уровне 1 процента. Кроме того, для молодежи с уровнем владения языком B2 предлагается отменить государственную пошлину за оформление заграничного паспорта, а для обладателей уровня C1 и инициаторов предпринимательских проектов – снизить отдельные государственные сборы до 50 процентов.
В стратегии особое внимание уделено поддержке молодых семей. В рамках ипотечной программы намечено компенсировать часть процентной ставки по кредиту, превышающей базовую ставку Центрального банка, и таким образом создать дополнительные удобства молодым семьям в решении жилищного вопроса.
Для повышения социальной активности молодежи планируется выделять гранты до 100 миллионов сумов из Фонда поддержки волонтерства, привлекать активных молодых людей к оплачиваемым стажировкам в государственных организациях, учредить Президентскую премию для творческой молодежи, а также создать «Улицы молодёжи» с книжными магазинами и бук-кафе. Кроме того, будут установлены минимальные стандарты молодежной инфраструктуры. Эти стандарты будут образцово внедрены в «молодежных районах и городах», выбранных в каждом регионе.
В стратегии также отражены вопросы укрепления здоровья молодежи, снижения рисков психологическому здоровью и усиления системы психологической поддержки. В частности, предусматривается сокращение доли молодых людей, входящих в группу психологического риска, на 40 процентов, создание круглосуточного центра психологической помощи, а также увеличение доли молодежи, регулярно занимающейся спортом, на 25 процентов.
В целях усиления системы открытого диалога и объективного анализа в молодежной политике Институтом изучения проблем молодежи и подготовки перспективных кадров будут проводиться социологические опросы на предмет потребностей и ожиданий молодежи, на основе которых будет сформирован Национальный молодёжный индекс. Особое внимание уделят работе с обращениями молодежи. Каждый четверг будут проходить встречи и диалог с молодежью.
Среди важных направлений стратегии обозначено и развитие международного сотрудничества.
В этих целях планируется запустить международные форумы, глобальные инициативы, диалог поколений, Международный конгресс молодежи и другие форматы, а также провести крупные мероприятия в рамках 12 августа – Международного дня молодежи. Предусматривается обеспечить участие 100 тысяч юношей и девушек из Узбекистана в международных программах. Кроме того, в сотрудничестве с такими структурами, как ООН, Всемирный банк и ЕБРР, в рамках программы “Junior Professional Officer” планируется организовать стажировки в международных организациях.
В рамках реализации стратегии в 2026-2027 годах планируется осуществить 56 проектов по 7 направлениям. В частности, по программе «Предприниматели нового поколения» предусмотрено обучить 20 тысяч молодых людей в сотрудничестве с такими престижными образовательными учреждениями, как Гарвард, Стэнфорд, MIT и Лондонская школа бизнеса, выбрать 1 тысячу бизнес-проектов и предоставить на их реализацию ссуды сроком до 3 лет в размере до 500 базовых расчетных величин. Также будет внедрен порядок частичной компенсации затрат молодых предпринимателей на подключение к инженерным сетям.
По всей республике будут проведены такие мероприятия, как проект «Узбекистан любит молодежь!», молодежные фестивали «Hayot Fest», «Talaba Fest», а также выставка «Talaba Expo 2026». Кроме того, будет оказана поддержана деятельности Ассоциации робототехники.
Глава нашего государства подчеркнул, что все инициативы и меры, касающиеся вопросов молодежи, прежде всего должны служить воспитанию образованного, здорового, инициативного и патриотичного молодого поколения, а также обеспечению его достойного места в жизни. Ответственным лицам даны соответствующие поручения по эффективной реализации стратегии.