O‘zbekiston Global AI Community xaritasiga qo‘shildi
Sun’iy intellekt va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish markazi Global AI Community xalqaro tarmog‘i tarkibiga qo‘shildi. Shu bilan Global AI Tashkent Markaziy Osiyodagi birinchi rasmiy bo‘lim sifatida o‘z faoliyatini boshladi.
Global AI Community, dunyoning 100 dan ortiq shaharlarida faoliyat yurituvchi sun’iy intellekt mutaxassislari, tadqiqotchilar va texnologiya ishqibozlarini birlashtirgan yirik xalqaro hamjamiyat hisoblanadi.
Ushbu platforma doirasida bepul uchrashuvlar, seminarlar, xakatonlar va amaliy treninglar tashkil etilib, sun’iy intellekt yo‘nalishida bilim va tajriba almashish imkoniyati yaratiladi.
Mahalliy bo‘limning ochilishi aholining sun’iy intellekt sohasidagi savodxonligini oshirish, amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirish hamda xalqaro hamkorlikni kengaytirish yo‘nalishidagi muhim qadam bo‘ldi.
Endilikda O‘zbekistondagi tadqiqotchilar, muhandislar, talabalar va texnologiya ishqibozlari global AI hamjamiyatiga bevosita qo‘shilib, Toshkentda o‘tkaziladigan tadbirlarda faol ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

Узбекистан присоединился к глобальному сообществу искусственного интеллекта
Центр развития искусственного интеллекта и цифровой экономики стал частью международной сети Global AI Community. В результате в Ташкенте начал деятельность Global AI Tashkent — первое официальное представительство сети в Центральной Азии.
Global AI Community объединяет специалистов в области искусственного интеллекта, исследователей и технологических энтузиастов более чем в 100 городах по всему миру.
В рамках платформы регулярно проводятся встречи, семинары, хакатоны и практические тренинги, создающие широкие возможности для обмена знаниями и опытом в сфере ИИ.
Открытие локального представительства стало важным шагом в повышении уровня грамотности в области искусственного интеллекта, развитии практических навыков и расширении международного сотрудничества.
Теперь исследователи, инженеры, студенты и все заинтересованные в технологиях смогут напрямую присоединиться к глобальному AI-сообществу и активно участвовать в мероприятиях, проводимых в Ташкенте.