Bugun, 15-aprel kuni Toshkent shahridagi School 21 raqamli texnologiyalar maktabida “Kibernetika – zamonaviy sun’iy intellekt poydevori” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘z ishini boshladi. Tadbir 15–16-aprel kunlari bo‘lib o‘tadi.
Mazkur konferensiya Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti hamda School 21 hamkorligida tashkil etilib, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi tizimidagi Kibernetika instituti tashkil etilganining 60 yillik yubileyiga bag‘ishlandi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ochib berib, kibernetika va sun’iy intellekt bugungi raqamli transformatsiyaning asosiy drayverlaridan biri ekanini ta’kidladi. Shuningdek, Anjumanning ochilish marosimida, akademik Mirzayan Kamilov, Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti direktori Anvarxo‘ja Qodirov, School 21 bosh ijrochi direktori Zarina Luxmanova kirish va qutlov so‘zlari bilan ishtirok etdilar.
Anjumanda mahalliy va xorijiy yetakchi olimlar, tadqiqotchilar, OTM professor-o‘qituvchilari, AT sohasi mutaxassislari hamda talabalar ishtirok etmoqda.
Anjuman doirasida sun’iy intellekt, algoritmlar, modellashtirish, mashinaviy o‘qitish, ma’lumotlarni intellektual tahlil qilish kabi yo‘nalishlarda dolzarb ilmiy ishlanmalar muhokama qilinmoqda. Ishtirokchilar tomonidan ilg‘or ilmiy yechimlar, innovatsion loyihalar va amaliy ishlanmalar taqdim etildi.
Dasturga muvofiq, anjuman yalpi majlislar, plenar sessiyalar hamda 6 ta sho‘ba yig‘ilishlari shaklida tashkil etilib, unda algoritmlashtirish va boshqaruv, modellashtirish va optimallashtirish, ma’lumotlarni intellektual tahlil qilish, nutq va tasvirlarni qayta ishlash, mashinali o‘qitish hamda raqamli texnologiyalar yo‘nalishlari qamrab olingan.
Shuningdek, anjuman xalqaro ilmiy hamkorlikni kengaytirish, tajriba almashish hamda qo‘shma innovatsion loyihalarni yo‘lga qo‘yish uchun muhim platforma vazifasini o‘tamoqda.

В Ташкенте в Школе 21 Ташкент начала работу Всемирной научно-практической конференции на тему «Кибернетика — основа современного искусственного интеллекта». Мероприятие пройдет 15–16 апреля, и ведущие эксперты примут участие в обсуждении вопросов кибернетики и развития современных технологий II.
Конференция организована совместно с НИИ развития цифровых технологий и искусственного интеллекта и Школой 21 и приурочена к 60-летию Института кибернетики Академии наук Республики Узбекистан.
С приветственным словом выступил министр цифровых технологий Шерзод Шерматов, отметив, что кибернетика и искусственный интеллект являются ключевыми движущими силами цифровых преобразований. Также с речами победили Мирзаян Камилов, Анварходжа Кадыров и Зарина Луксманова.
В работе конференции принимают участие отечественные и зарубежные учёные, исследователи, преподаватели вузов, специалисты IT-сферы и студенты.
В рамках мероприятия обсуждаются современные достижения в области искусственного интеллекта, алгоритмов, анализа, машинного обучения и интеллектуального анализа данных. представляют собой результаты передовых исследований, инновационных проектов и прикладных технологических решений.
Программа конференции включает пленарные заседания и шесть тематических секций, посвященных алгоритмизации и системам управления, моделированию и оптимизации, интеллектуальному анализу данных, обработке речи и изображений, машинному обучению и цифровым технологиям.
Конференция служит важной платформой для международного научного сотрудничества, обмена опытом и развития инициатив.