Uzcosmos agentligi tomonidan tashkil etilgan milliy bosqichda g‘olib chiqqan Turin politexnika universiteti talabalaridan iborat NazarX jamoasi Fransiyaning Bordo shahrida o‘tgan butunjahon xakatonda o‘zining modulli sun’iy yo‘ldosh loyihasini taqdim etgan holda mamlakatimiz sharafini munosib himoya qilishdi.
Musobaqada dunyoning 23 davlatidan 391 jamoa ishtirok etdi. Xalqaro bosqichning birinchi kunida yarim finallar bo‘lib o‘tdi, unda jamoalar guruhlarga bo‘lingan holda hakamlar hay’atiga o‘z loyihalarini taqdim etdilar. O‘z guruhida O‘zbekiston terma jamoasi Tayvan, Fransiya, Qozog‘iston va Marokash vakillari bilan kuch sinashdi va har bir guruhdan faqat bittadan jamoa keyingi bosqichga chiqa oldi.
Yarim final yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston jamoasi o‘z guruhida g‘olib bo‘ldi va Grand finalga yo‘l oldi. Final bosqichiga bor-yo‘g‘i 5 ta eng kuchli jamoa chiqib, xalqaro musobaqa natijalariga ko‘ra o‘zbekistonliklar umumjamoa hisobida 2-o‘rinni egalladi.
Ushbu natija O‘zbekiston yoshlarining kosmik texnologiyalar, muhandislik va innovatsiyalar sohasidagi yuqori salohiyatini namoyish etadi, shuningdek, kosmik sanoat va xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qiziqish ortib borayotganini tasdiqlaydi.
Bunday xalqaro tashabbuslarda ishtirok etish O‘zbekistonni global texnologik maydonda namoyon eta oladigan muhandislar va tadqiqotchilarning yangi avlodini shakllantirishga xizmat qiladi.

Победившая команда на национальном этапе, организованном агентством Uzcosmos, студенты из Туринского политехнического университета команда NazarX получила возможность представить нашу страну на международном финале в городе Бордо, Франция, где был представлен проект модульного спутника.
В соревновании приняли участие 391 команда из 23 стран мира. В первый день международного этапа состоялись полуфиналы, где команды были распределены по группам и презентовали свои проекты международному жюри. В своей группе команда Узбекистана соревновалась с представителями Тайваня, Франции, Казахстана и Марокко, при этом только одна команда из каждой группы могла выйти в следующий этап.
По итогам полуфинала команда Узбекистана стала победителем своей группы и прошла в Гранд-финал. В финальную стадию вышли всего 5 сильнейших команд, и по результатам международного конкурса команда из Узбекистана заняла 2-е место в общем зачёте.
Данный результат демонстрирует высокий потенциал молодежи Узбекистана в сфере космических технологий, инженерии и инноваций, а также подтверждает растущий интерес к развитию космической отрасли и международного сотрудничества.
Участие в подобных международных инициативах способствует формированию нового поколения инженеров и исследователей, способных представлять Узбекистан на глобальной технологической арене.