O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligini keng nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qarori
Milliy suverenitet va davlat mustaqilligi har qaysi mamlakatning siyosiy, ijtimoiy, iqtisodiy, madaniy taraqqiyotining eng asosiy sharti va garovidir. Bu hal qiluvchi omillar davlatning xalqaro huquq subyekti sifatida dunyo hamjamiyatida munosib o‘rin egallashi, xalqning tinch va farovon hayotini ta’minlash, uning barcha manfaatlarini himoya qilishga xizmat qiladi.
Bizning milliy mustaqilligimiz mard va matonatli xalqimizning qat’iy irodasi, istiqlol yo‘lida kurashgan fidoyi ajdodlarimiz orzu-umidlarining ro‘yobi bo‘lib, Yangi O‘zbekistonni barpo etishga qaratilgan ezgu ishlarimizning mustahkam asosi, kelajak avlodlarimiz uchun bezavol yetkazishimiz shart bo‘lgan buyuk va muqaddas qadriyatdir.
Mamlakatimizning milliy suvereniteti va davlat mustaqilligi g‘oyalarining siyosiy-huquqiy kafolatlarini o‘zida mujassam etgan yangi tahrirdagi Konstitutsiyamiz hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi asosidagi taraqqiyot yo‘limiz inson qadr-qimmatini yuksaltirish, ko‘p millatli jamiyatimizda do‘stlik va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, milliy urf-odat va an’analarni asrab-avaylash, yurtimizda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash, uning mudofaa qobiliyatini kuchaytirish, mintaqada yaxshi qo‘shnichilikni rivojlantirish hamda Vatanimizning xalqaro obro‘-e’tiborini oshirishda mustahkam tayanch bo‘lib kelmoqda.
Milliy istiqlolimizning davlatchiligimiz tarixi, hozirgi va kelajak hayotimiz uchun beqiyos ahamiyatini hisobga olib, O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligini Yangi O‘zbekistonning bugungi ulkan salohiyati va jahon maydonidagi nufuziga muvofiq yuksak darajada, munosib nishonlash maqsadida qaror qilaman:
1. Quyidagilar:
(a) “Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz!” degan bosh g‘oyani o‘zida mujassam etgan g‘oyaviy-badiiy konsepsiya va dastur 1- va 2-ilovalarga muvofiq;
(b) O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish va o‘tkazish bo‘yicha respublika komissiyasi tarkibi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. Respublika komissiyasi (A. Aripov):
(a) mustaqillikning 35 yilligini Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri, viloyat va tuman (shahar) markazlarida, barcha mahallalar, qishloq va ovullarda, shuningdek, vazirlik va idoralar tizimida munosib nishonlash maqsadida konsepsiyaning mazmuni va asosiy yo‘nalishlariga muvofiq chora-tadbirlar dasturlarini ishlab chiqish va ijro etishni ta’minlash.
Bunda quyidagi ustuvor yo‘nalishlarga alohida e’tibor qaratish:
(i) Yangi O‘zbekistondagi amalga oshirilayotgan islohotlar natijasida yuzaga kelgan ulkan imkoniyat va yutuqlarni keng yoritish;
(ii) mamlakatimiz iqtisodiyoti barqaror sur’atlarda jadal rivojlanib borayotganligi natijasida fuqarolarimizning turmush farovonligi ortib borayotganligini ko‘rsatib berish;
(iii) yurtimizning tinchligi va chegaralar daxlsizligini ta’minlashga xizmat qiluvchi mudofaa salohiyatini mustahkamlash borasidagi islohotlarni yoritish;
(iv) istiqlol tufayli milliy qadriyatlar, davlatchilik, fuqarolik jamiyati institutlari, jumladan, mahalla tizimini rivojlantirish bo‘yicha erishilgan yutuq va natijalar ahamiyatini ta’kidlash;
(v) nuroniylar, xotin-qizlar va ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlam manfaatlarini ta’minlashga, yoshlarning “Yangi O‘zbekistonning bunyodkorlari” sifatida bilim va kasb egallashlari, tadbirkorlik tashabbuslari va iste’dodlarini ro‘yobga chiqarishga zarur sharoitlar yaratilganligiga urg‘u qaratish;
(vi) millatlararo do‘stlik va dinlararo bag‘rikenglik muhitini saqlash va kuchaytirishni barcha fuqarolarning muqaddas burchi sifatida targ‘ib qilish;
(vii) bayram tadbirlariga barcha yoshlar, ijtimoiy va etnik guruhlar hamda vatandoshlarning faol jalb etilishini ta’minlash;
(b) ilm-fan, ta’lim, madaniyat, adabiyot va san’at namoyandalari, sportchilar, jamoatchilik vakillaridan iborat badiiy-ijodiy guruhlar tuzish hamda ular ishtirokida aprel – sentabr oylari davomida respublika bo‘ylab keng ko‘lamdagi ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar va ijtimoiy loyihalarni o‘z ichiga olgan “Mustaqillik to‘yi” (festivali) tadbirlarini o‘tkazish;
(v) Toshkent shahrida o‘tkaziladigan asosiy bayram tadbiriga tayyorgarlik ko‘rishda taniqli ssenarist va rejissyorlar, shoir va yozuvchilar, xonanda va bastakorlar, baletmeysterlar, sahna rassomlari, iste’dodli yosh ijrochilarni jalb etish;
(g) mustaqillikning 35 yilligi arafasida mamlakatimizning yirik sanoat, madaniyat, ta’lim va sport muassasalarining tantanali ochilish marosimlarini yuqori saviyada tashkil etish choralarini ko‘rsin.
3. Belgilansinki, Madaniyat vazirligi Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan asosiy bayram tadbiriga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha mas’ul tashkilot hisoblanadi.
4. Badiiy akademiya, Madaniyat vazirligi, Yozuvchilar uyushmasi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi 2026-yil 1-iyunga qadar milliy mustaqillik va suverenitet g‘oyalarini, Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari qiyofasini o‘zida aks ettirgan “Vatan fidoyilari” ramziy monumentining eskiz loyihasini ishlab chiqsin va Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
Ushbu monument Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, tuman va shaharlarda 2026–2030-yillarda barpo etilayotgan umummilliy birdamlik bog‘larining markaziy qismida o‘rnatilishi hisobga olinsin.
5. Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Yangi O‘zbekiston taraqqiyoti tadqiqotlari instituti, “Yuksalish” umummilliy harakati, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi bilan birgalikda 2026 yil 1 avgustga qadar har bir sohada amalga oshirilayotgan islohotlar, ularning natijalari va erishilgan yutuqlarga bag‘ishlangan “Mustaqillik zafarnomasi” maxsus kitob-albomini tayyorlasin.
6. Yoshlar ishlari agentligi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi 2026-yil aprel oyidan ijtimoiy tarmoqlarda #Mustaqillik35, #Uzb35 xeshteglari ostida targ‘ibot aksiyalarini (fleshmoblar, podkastlar, viktorina va boshqalar) boshlasin.
7. Kinematografiya agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston milliy media birlashmasi 2026-yil aprel oyidan boshlab “35 yillik Istiqlol yilnomasi” ruknida mustaqilligimizning tarixiy bosqichlari, erishilgan yutuqlar va bunyodkorlik ishlarini yorituvchi turkum hujjatli filmlar, ko‘rsatuvlar tayyorlash va telekanallarda namoyish etilishini ta’minlasin.
8. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senati, Adliya vazirligi hamda Qonunchilik va huquqiy siyosat institutining 2026-yil avgust oyida Toshkent shahrida “Mustaqil O‘zbekiston – 35 yillik taraqqiyot yo‘li: islohotlar, natijalar va istiqbollar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
9. Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari bo‘yicha qo‘mita “Vatandoshlar” jamoat fondi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, Tashqi ishlar vazirligi, Yozuvchilar uyushmasi bilan birgalikda 2026 yil avgust–sentyabr oylarida xorijdagi vatandoshlar va o‘zbek diasporasi vakillari ishtirokida “Mustaqil O‘zbekiston – g‘ururim, iftixorim” shiori ostida madaniy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etsin.
10. Markaziy bank 2026-yil 1-sentabrga qadar “Mustaqillikning 35 yilligi” esdalik oltin tangasini zarb etish choralarini ko‘rsin.
11. O‘zbekiston mahallalari uyushmasi, Transport vazirligi 2026-yil 1-mayga qadar tegishlicha yangi tashkil etilgan mahallalardan hamda temir yo‘l stansiyalaridan biriga “Mustaqillikning 35 yilligi” nomini berish bo‘yicha takliflarni kiritsin.
12. Belgilab qo‘yilsinki, o‘tkaziladigan bayram tadbirlari:
(a) Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda – tegishli mahalliy budjetlarning qo‘shimcha manbalari hamda homiylik mablag‘lari hisobidan;
(b) Toshkent shahrida – Respublika komissiyasi tomonidan tasdiqlangan xarajatlar smetasiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasining respublika budjeti va Toshkent shahar mahalliy budjeti mablag‘lari hisobidan teng ulushlarda moliyalashtiriladi.
13. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, “Dunyo” axborot agentligiga yurtimiz mustaqilligi, Yangi O‘zbekistonning rivojlanish yo‘li va xalqimizning birdamligi haqida turkum materiallar tayyorlash va tarqatish tavsiya etilsin.
14. Respublika komissiyasi mazkur qaror ijrosini nazorat qilish, har oyda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga axborot kiritib borish, zarur hollarda, qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rishni ta’minlasin.
15. Ushbu qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N Aripov zimmasiga yuklansin.

О подготовке и проведении широкого празднования 35-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан
Постановление Президента Республики Узбекистан
Национальный суверенитет и государственная независимость являются самым главным условием и гарантом политического, социального, экономического и культурного прогресса любой страны. Это – решающие факторы для обретения государством как субъектом международного права достойного места в мировом сообществе, обеспечения мирной и благополучной жизни народа, защиты всех его интересов.
Национальная независимость – подлинное проявление воли нашего мужественного и стойкого народа, воплощение надежд и чаяний героических предков, боровшихся за независимость, основа нашей благородной работы по строительству Нового Узбекистана, величайшая и священная ценность, которую мы должны сохранить и передать будущим поколениям.
Наш путь развития, основанный на Конституции в новой редакции и Стратегии «Узбекистан – 2030», воплотивших в себе политико-правовые гарантии принципов национального суверенитета и государственной независимости страны, служит прочной опорой в возвеличивании чести и достоинства человека, его жизненных интересов, укреплении атмосферы дружбы и согласия в нашем многонациональном обществе, сохранении национальных традиций и обычаев, обеспечении мира и стабильности в стране, укреплении ее обороноспособности, развитии в регионе отношений добрососедства и укреплении международного авторитета Родины.
Учитывая неоценимое значение национальной независимости для истории государственности, нашей сегодняшней и будущей жизни, в целях достойного празднования 35-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан на высоком уровне в соответствии с нынешним огромным потенциалом и авторитетом Нового Узбекистана в мировом сообществе постановляю:
1. Утвердить:
(а) концепцию и программу, отражающие главную идею «Единой Родиной, единым народом мы построим новую жизнь, новое будущее!», согласно приложениям №№ 1 и 2;
(б) состав Республиканской комиссии по подготовке и проведению празднования 35-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
2. Республиканской комиссии (А.Арипов) реализовать меры:
(а) в целях достойного празднования 35-й годовщины независимости в Республике Каракалпакстан, городе Ташкенте, областных и районных центрах (городах), во всех махаллях, селах и аулах, а также в системе министерств и ведомств – по обеспечению разработки и исполнения программ мероприятий в соответствии с содержанием и основными направлениями концепции.
При этом особое внимание уделить следующим приоритетным направлениям:
(i) широкому освещению огромных возможностей и достижений, созданных в результате реформ, осуществляемых в Новом Узбекистане;
(ii) демонстрации роста благосостояния населения в результате ускоренного устойчивого развития экономики страны;
(iii) освещению реформ по укреплению оборонного потенциала страны, служащих обеспечению мира и неприкосновенности границ;
(iv) значению успехов и результатов, достигнутых благодаря независимости в развитии национальных ценностей, государственности, институтов гражданского общества, в том числе системы махалли;
(v) обеспечению интересов старшего поколения, женщин и социально уязвимых слоев населения, формированию необходимых условий для получения молодежью знаний и профессий, реализации их предпринимательских инициатив и талантов как «созидателей Нового Узбекистана»;
(vi) разъяснению необходимости сохранения и укрепления атмосферы межнациональной дружбы и межрелигиозной толерантности как священного долга всех граждан;
(vii) обеспечению активного вовлечения в праздничные мероприятия молодежи, всех социальных и этнических групп соотечественников;
(б) по созданию художественно-творческих групп из числа деятелей науки, образования, культуры, литературы и искусства, спортсменов, представителей общественности и проведению по всей республике с их участием в течение апреля – сентября мероприятий Фестиваля независимости, включающих в себя масштабные духовно-просветительские мероприятия и социальные проекты;
(в) привлечению известных сценаристов и режиссеров, поэтов и писателей, певцов и композиторов, балетмейстеров, художников сцены, талантливых молодых исполнителей к подготовке главного праздничного мероприятия, проводимого в городе Ташкенте;
(г) организации на высоком уровне в преддверии 35-й годовщины независимости торжественных церемоний открытия крупных промышленных, культурных, образовательных и спортивных объектов страны.
3. Ответственным за подготовку и проведение основного праздничного мероприятия в городе Ташкенте определить Министерство культуры.
4. Академии художеств, Министерству культуры, Союзу писателей, Республиканскому центру духовности и просветительства в срок до 1 июня 2026 года разработать и внести в Кабинет Министров эскизный проект символического монумента «Ватан фидойилари», воплощающего идеи национальной независимости и суверенитета, образы созидателей Нового Узбекистана.
Принять к сведению, что этот монумент будет установлен в центральной части парков общенационального единства, возводимых в 2026–2030 годах в Республике Каракалпакстан, областях, районах и городах.
5. Республиканскому центру духовности и просветительства совместно с Институтом исследований развития Нового Узбекистана, Общенациональным движением «Юксалиш» и Центром «Стратегия развития» в срок до 1 августа 2026 года подготовить специальную книгу-альбом «Мустакиллик зафарномаси» («Летопись независимости»), посвященную реформам в каждой сфере, их результатам и достижениям.
6. Агентству по делам молодежи, Республиканскому центру духовности и просветительства с апреля 2026 года запустить в социальных сетях пропагандистские акции (флешмобы, подкасты, викторины и другие) под хэштегами #Mustaqillik35, #Uzb35.
7. Агентству кинематографии, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальной медиаассоциации Узбекистана начиная с апреля 2026 года под рубрикой «35 йиллик Истиқлол йилномаси» («Хроника 35 лет Независимости») обеспечить подготовку и показ на телеканалах цикла документальных фильмов и передач, освещающих исторические этапы нашей независимости, достижения и созидательную работу народа.
8. Согласиться с предложением Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, Министерства юстиции и Института законодательства и правовой политики о проведении в августе 2026 года в городе Ташкенте международной научно-практической конференции на тему «Независимый Узбекистан – 35-летний путь развития: реформы, результаты и перспективы».
9. Комитету по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом совместно с Общественным фондом «Ватандошлар», Республиканским центром духовности и просветительства, Министерством иностранных дел, Союзом писателей в августе –сентябре 2026 года организовать культурно-просветительские мероприятия под девизом «Моя гордость – независимый Узбекистан» с участием соотечественников и представителей узбекской диаспоры за рубежом.
10. Центральному банку в срок до 1 сентября 2026 года принять меры по чеканке памятной золотой монеты «Мустакилликнинг 35 йиллиги».
11. Ассоциации махаллей Узбекистана, Министерству транспорта в срок до 1 мая 2026 года внести предложения о присвоении соответственно одной из вновь образованных махаллей и одной из железнодорожных станций названия «Мустакилликнинг 35 йиллиги».
12. Установить, что проводимые праздничные мероприятия финансируются:
(а) в Республике Каракалпакстан и областях – за счет дополнительных источников соответствующих местных бюджетов и спонсорских средств;
(б) в городе Ташкенте – в равных долях за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан и местного бюджета города Ташкента согласно смете расходов, утверждаемой Республиканской комиссией.
13. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» подготовить и распространить цикл материалов о независимости нашей страны, пути развития Нового Узбекистана и единстве нашего народа.
14. Республиканской комиссии обеспечить контроль за исполнением настоящего постановления, ежемесячное внесение информации в Администрацию Президента Республики Узбекистан, при необходимости принятие дополнительных мер.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова.