MIT Kuo Sharper Center for Prosperity and Entrepreneurship vakillarining O‘zbekistonga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov va Markaz ijrochi direktori Dina Sherif o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tomonlar mamlakatning startap va DeepTech ekotizimini rivojlantirish, shuningdek, xalqaro ilmiy-texnologik hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan strategik sheriklik istiqbollarini muhokama qildilar.
Muzokaralarning asosiy mavzusi O‘zbekistonning innovatsion ekotizimi va infratuzilmasini tizimli rivojlantirishni ta’minlashga qaratilgan hamkorlikdagi uzoq muddatli dasturni shakllantirish bo‘ldi.
Uchrashuvda mamlakatda startap ekotizimini rivojlantirish uchun mustahkam poydevor yaratilgani ta’kidlandi: bugungi kunda O‘zbekistonda 750 dan ortiq startap faoliyat yuritmoqda, ulardan 147 dan ortig‘i mahalliy va xalqaro investitsiyalarni jalb qilgan. O‘zbekiston global startap ekotizimlarining top-100 taligiga kirdi va Markaziy Osiyodagi eng tez rivojlanayotgan texnologik xab hisoblanadi.
O‘zbekistonda sun’iy intellekt, robototexnika, ilg‘or ishlab chiqarish texnologiyalari, energetika yechimlari va avtonom tizimlar kabi ustuvor yo‘nalishlarda ilmiy-tadqiqot markazlarini tashkil etish tashabbusiga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, texnologik yo‘naltirilgan tarmoqlar uchun ta’lim dasturlari va kadrlar salohiyatini rivojlantirish, jumladan, qo‘shma akademik va kasbiy tashabbuslar muhokama qilindi.

В рамках визита представителей MIT Kuo Sharper Center for Prosperity and Entrepreneurship в Узбекистан состоялась встреча министра цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с исполнительным директором Центра Диной Шериф.
Стороны обсудили перспективы стратегического партнёрства, направленного на развитие стартап- и DeepTech-экосистемы страны, а также расширение международного научно-технологического сотрудничества.
Ключевой темой переговоров стало формирование долгосрочной совместной программы, ориентированной на системное развитие инновационной экосистемы и инфраструктуры Узбекистана.
В ходе встречи было отмечено, что в стране уже создана прочная основа для развития стартап-экосистемы. Сегодня в Узбекистане функционирует более 750 стартапов, из которых свыше 147 привлекли местные и международные инвестиции. Узбекистан вошёл в топ-100 глобальных стартап-экосистем и является наиболее динамично развивающимся технологическим хабом в Центральной Азии.
Особое внимание было уделено инициативе по созданию научно-исследовательских центров по приоритетным направлениям, включая искусственный интеллект, робототехнику, передовые производственные технологии, энергетические решения и автономные системы. Также обсуждались вопросы развития образовательных программ и кадрового потенциала для технологически ориентированных отраслей, в том числе реализация совместных академических и профессиональных инициатив.
По итогам встречи стороны подчеркнули высокий потенциал Узбекистана в сфере технологического предпринимательства и выразили готовность к выстраиванию долгосрочного сотрудничества, направленного на интеграцию страны в глобальную инновационную экосистему.