Serbiya Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari va Iqtisodiyot vaziri Adriana Mesarovich boshchiligidagi delegatsiya IT Park Uzbekistan majmuasiga tashrif buyurdi.
Dastlab, mehmonlar uchun IT Park faoliyati bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi. Taqdimot davomida IT Park ekotizimi, mamlakatda IT sohasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar, rezidentlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, soliq va infratuzilmaviy imtiyozlar, shuningdek, eksportbop AT-xizmatlar hajmini oshirish borasidagi ishlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, startap-loyihalarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari va xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari taqdim etildi.
Shundan so‘ng, delegatsiya UzSOC kiberxavfsizlik markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Markaz tomonidan axborot xavfsizligini ta’minlash, davlat organlari va strategik infratuzilmalarni kiberhujumlardan himoya qilish, tezkor chora ko‘rish tizimlari haqida ma’lumot taqdim etildi. Mehmonlarga real vaqt rejimida ishlaydigan monitoring platformalari, tahlil va bartaraf etish mexanizmlari namoyish qilindi.
Shuningdek, delegatsiya UZINFOCOM markazi faoliyati bilan ham tanishdi. U yerda davlat axborot tizimlarini ishlab chiqish va qo‘llab-quvvatlash, elektron hukumat infratuzilmasi, ma’lumotlar markazi imkoniyatlari hamda raqamli platformalarni boshqarish bo‘yicha taqdimotlar o‘tkazildi.
Shundan so‘ng Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Serbiya Bosh vazir o‘rinbosari va Iqtisodiyot vaziri Adriana Mesarovich o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida raqamli transformatsiya, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini davlat boshqaruvi va iqtisodiyot tarmoqlariga joriy etish, ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarini rivojlantirish, sun’iy intellekt hamda til modellarini yaratish masalalari muhokama qilindi.
Serbiya tomoni ma’lumotlarni qayta ishlash markazi va superkompyuter quvvatlarini kengaytirish ishlari haqida ma’lumot berdi.

Узбекистан и Сербия обсудили вывод сотрудничества в сфере цифровой трансформации на новый уровень
Делегация Республики Сербия во главе с заместителем Премьер-министра и министром экономики Адрианой Месарович посетила комплекс IT Park Uzbekistan.
В начале для гостей была организована презентация деятельности IT Park. В ходе презентации подробно представили экосистему IT Park, проводимые в стране реформы по развитию IT-сферы, условия, созданные для резидентов, налоговые и инфраструктурные льготы, а также работу по увеличению объёма экспортно ориентированных IT-услуг. Кроме того, были представлены механизмы поддержки стартап-проектов и направления международного сотрудничества.
Затем делегация ознакомилась с деятельностью киберцентра UzSOC. Представители центра рассказали о работе по обеспечению информационной безопасности, защите государственных органов и стратегической инфраструктуры от кибератак, а также о системах оперативного реагирования. Гостям продемонстрировали мониторинговые платформы, работающие в режиме реального времени, и механизмы анализа и нейтрализации угроз.
Также делегация посетила центр UZINFOCOM, где были представлены возможности по разработке и сопровождению государственных информационных систем, инфраструктура электронного правительства, потенциал дата-центра и подходы к управлению цифровыми платформами.
После этого состоялась встреча министра цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с заместителем Премьер-министра и министром экономики Республики Сербия Адрианой Месарович.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы цифровой трансформации, внедрения ICT в государственное управление и отрасли экономики, развития центров обработки данных, а также направления, связанные с искусственным интеллектом и созданием языковых моделей. Сербская сторона представила информацию о работе по расширению мощностей центра обработки данных и суперкомпьютерной инфраструктуры.
Стороны выразили готовность к обмену опытом по увеличению инвестиций в сферу ICT, цифровизации государственных услуг, внедрению инновационных решений и программных продуктов. Отдельное внимание было уделено развитию стартап-экосистемы, расширению деятельности инновационных центров, а также организации бизнес-форумов.