“5 million sun’iy intellekt yetakchilari” talabalar forumi bo‘lib o‘tdi
So‘nggi yillarda sun’iy intellekt texnologiyalari global miqyosda iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishning muhim omillaridan biriga aylanmoqda. Yetakchi davlatlar sun’iy intellektni innovatsion texnologiya bilan bir qatorda milliy raqobatbardoshlik va inson kapitalini rivojlantirishning strategik yo‘nalishi sifatida ko‘rmoqda. O‘zbekistonda ham raqamli transformatsiya jarayonlari doirasida sun’iy intellekt salohiyatidan samarali foydalanish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri etib belgilangan.
Shu maqsadda, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirokida 2025-yil 28-noyabr kuni sun’iy intellekt bo‘yicha o‘tkazilgan xalqaro forum doirasida “5 million sun’iy intellekt yetakchilari” loyihasiga start berilgan edi.
Bugun, 29-yanvar kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida “5 million sun’iy intellekt yetakchilari” talabalar forumi bo‘lib o‘tdi. Forum talaba-yoshlarni loyiha doirasida keng qamrab olish, Prezident tashabbuslarini yoshlar orasida targ‘ib etish hamda “5 million sun’iy intellekt yetakchilari” loyihasining “talabalar karvoni”ga rasmiy start berish maqsadida tashkil etildi.
Loyiha doirasida 2030-yilga qadar 4 million 750 ming nafar maktab o‘quvchilari va talabalar, 150 ming nafar o‘qituvchilar hamda 100 ming nafar davlat xizmatchilarini sun’iy intellekt yo‘nalishida o‘qitish ko‘zda tutilgan. Ushbu tashabbus yoshlarning raqamli kompetensiyalarini oshirish, innovatsion fikrlashni rivojlantirish hamda yuqori malakali kadrlar tayyorlashga qaratilgan.
Forumda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, “Sun’iy intellekt alyansi” rahbariyati, Raqamli ta’limni rivojlantirish markazi, professor-o‘qituvchilar hamda ming nafarga yaqin talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Forum doirasida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov talaba-yoshlar yaratgan sun’iy intellektga asoslangan innovatsion ishlanmalar, startap loyihalar hamda zamonaviy raqamli yechimlar bilan tanishdi. Vazir ishlanmalarni ko‘zdan kechirib, yoshlarning tashabbuskorligi, ilmiy-amaliy yondashuvi va innovatsion g‘oyalarini yuqori baholadi. Shuningdek, loyihalarni yanada takomillashtirish, ularni amaliyotga joriy etish hamda tijoratlashtirish yuzasidan qator taklif va tavsiyalar berildi.
Mazkur forum yoshlarni “5 million sun’iy intellekt yetakchilari” tashabbusi doirasida faol ishtirokchi va tashabbuskor sifatida jarayonga jalb etish, ularning ilmiy va innovatsion salohiyatini ro‘yobga chiqarishga xizmat qilmoqda.
Forum davomida Toshkent axborot texnologiyalari universiteti AI Alliance”ning  rasmiy a’zosi bo‘ldi. Mazkur a’zolik TATUga Alyansning xalqaro tashabbuslari, dasturlari va loyihalarida ishtirok etish, shuningdek, sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish, joriy etishga hissa qo‘shish imkonini beradi.
Shuningdek, Aloqabank bilan hamkorlikda “FinTech” laboratoriyasining ochilish marosimi ham bo‘lib o‘tdi. Mazkur laboratoriyada yosh startapchilarning ishlanmalari tayyorlanishi hamda fintex yo‘nalishi bo‘yicha yangi startaplar uchun maydon bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Ma'lumot uchun, loyiha doirasida 2030-yilga qadar 4 million 750 ming nafar maktab o‘quvchilari va talabalar, 150 ming nafar o‘qituvchilar hamda 100 ming nafar davlat xizmatchilarini sun’iy intellekt yo‘nalishida o‘qitish ko‘zda tutilgan. Ushbu tashabbus yoshlarning raqamli kompetensiyalarini oshirish, innovatsion fikrlashni rivojlantirish hamda yuqori malakali kadrlar tayyorlashga qaratilgan.

Состоялся студенческий форум «5 миллионов лидеров искусственного интеллекта»
В последние годы технологии искусственного интеллекта на глобальном уровне становятся одним из ключевых факторов экономического и социального развития. Ведущие государства рассматривают искусственный интеллект не только как инновационную технологию, но и как стратегическое направление повышения национальной конкурентоспособности и развития человеческого капитала. В Узбекистане в рамках процессов цифровой трансформации эффективное использование потенциала искусственного интеллекта также определено одним из приоритетных направлений государственной политики.
В этих целях в рамках международного форума по искусственному интеллекту, состоявшегося 28 ноября 2025 года с участием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, был дан старт проекту «5 миллионов лидеров искусственного интеллекта».
Сегодня, 29 января, в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий состоялся студенческий форум «5 миллионов лидеров искусственного интеллекта». Форум был организован с целью широкого вовлечения студенческой молодёжи в проект, популяризации инициатив Президента среди молодёжи, а также официального запуска «студенческого каравана» проекта «5 миллионов лидеров искусственного интеллекта».
В рамках проекта до 2030 года планируется обучение 4 миллионов 750 тысяч школьников и студентов, 150 тысяч педагогов, а также 100 тысяч государственных служащих по направлению искусственного интеллекта. Данная инициатива направлена на повышение цифровых компетенций молодёжи, развитие инновационного мышления и подготовку высококвалифицированных кадров.
В форуме приняли участие министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов, руководство «Альянса искусственного интеллекта», представители Центра развития цифрового образования, профессорско-преподавательский состав, а также около тысячи студентов и представителей молодёжи.
В рамках форума министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов ознакомился с инновационными разработками, стартап-проектами и современными цифровыми решениями, созданными студентами на основе технологий искусственного интеллекта. Министр высоко оценил инициативность молодёжи, их научно-практический подход и инновационные идеи. Также был дан ряд предложений и рекомендаций по дальнейшему совершенствованию проектов, их практическому внедрению и коммерциализации.
Проведение данного форума способствует активному вовлечению молодёжи в инициативу «5 миллионов лидеров искусственного интеллекта» в качестве участников и инициаторов, а также реализации их научного и инновационного потенциала.
В ходе форума Ташкентский университет информационных технологий стал официальным членом «AI Alliance». Данное членство предоставляет ТУИТ возможность участвовать в международных инициативах, программах и проектах Альянса, а также вносить вклад в развитие и внедрение технологий искусственного интеллекта.
Кроме того, совместно с Aloqabank состоялась церемония открытия лаборатории «FinTech». Предполагается, что в данной лаборатории будут разрабатываться проекты молодых стартаперов, а также она станет площадкой для создания и развития новых стартапов в сфере финтех.