O‘zbekistonda Raqamli hukumat tizimini rivojlantirish, davlat xizmatlarini aholi va tadbirkorlik sub’ektlari uchun yanada ochiq, qulay va shaffof qilish bo‘yicha izchil islohotlar amalga oshirilmoqda. Joriy yilda bu yo‘nalishda salmoqli natijalarga erishildi.
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali imkoniyatlari kengaymoqda
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida 2025-yilda 100 ta yangi elektron xizmat joriy etilib, xizmatlarning umumiy soni 800 taga yetkazildi. Bu ko‘rsatkich 2017-yilda bor yo‘g‘i 60 ta edi.
Bugungi kunda Yagona portaldan ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchilar soni 13 milliondan oshgani raqamli davlat xizmatlariga bo‘lgan talab yildan-yilga ortib borayotganini ko‘rsatadi.
Mobil ilovalar orqali xizmatlardan foydalanish jadal o‘smoqda
Yagona portalning mobil ilovasida 75 ta yangi elektron xizmat joriy etilib, ularning umumiy soni 600 taga yetdi. Mobil ilova orqali foydalanuvchilar soni 9,5 milliondan oshib, 2024-yil yakunidagi 4 million ko‘rsatkichga nisbatan sezilarli o‘sish qayd etildi.
2025-yilning yanvar–sentabr oylarida Yagona portal orqali taqdim etilgan xizmatlar soni 39,4 milliondan oshdi. Ayniqsa, yilning 3-choragida kredit tarixini olishga cheklov o‘rnatish, jismoniy shaxslarni davlat tibbiyot muassasalariga hisobga qo‘yish, avtomobil gaz uskunalarini o‘rnatish uchun ruxsatnoma olish hamda ovchilik guvohnomasini rasmiylashtirish xizmatlariga talab yuqori bo‘ldi.
Elektron xizmatlarni ko‘rsatish nuqtalari kengaymoqda
Elektron xizmatlarni yanada ommalashtirish maqsadida 30 ta tijorat banklari, onlayn to‘lov tizimlari va mobil operatorlar ilovalari orqali 33 ga yaqin xizmatlarni ko‘rsatish imkoniyati yaratildi. Natijada ushbu xizmatlardan jami 2 million martadan ortiq foydalanildi.
Shu bilan birga, davlat xizmatlari uchun to‘langan davlat bojlari va yig‘imlar hisobini yurituvchi Yagona billing tizimiga 75 ga yaqin tashkilotlarning 595 ta xizmati ulandi. Bu to‘lov hujjatlarini shakllantirishni soddalashtirib, moliyaviy jarayonlar shaffofligini ta’minladi. Yagona billing tizimi orqali davlat xizmatlari uchun to‘langan umumiy summa 16,6 trillion so‘mni tashkil etdi.
Elektron hukumatning bazaviy axborot tizimlari takomillashtirildi
Elektron hukumatning Yagona identifikatsiya tizimi takomillashtirilib, foydalanuvchilar soni 2025-yil yakunida 13,1 millionga yetdi. Hozirda ushbu tizimga davlat idoralarining 1200 dan ortiq axborot tizimlari integratsiya qilingan (2025-yil 920 ta).
Idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali 2025-yilning to‘qqiz oyida 5,1 milliard marotaba so‘rovlar qayta ishlandi. Bu o‘tgan yil ko‘rsatkichiga nisbatan 182 foiz o‘sishni tashkil etdi. Platformadagi servislar soni yil yakunida 530 taga yetkazildi.
Ma’lumotnomalar va klassifikatorlar registriga 23 ta tashkilot tomonidan 112 ta klassifikator kiritilib, o‘tgan yilga nisbatan 181 foiz o‘sishga erishildi. Shuningdek, axborot tizimlari va resurslarining yagona reestri ishga tushirilib, 247 ta davlat organining 1293 ta axborot tizimlari ro‘yxatga olindi.
Ijro intizomi va infratuzilmada samaradorlik oshdi
Yagona idoralararo ijro intizomi tizimi asosida ishlayotgan Edo.ijro.uz platformasida foydalanuvchilar soni 150 mingdan oshdi. Tizim orqali 62 milliondan ortiq hujjatlar raqamli shaklda yaratildi, 32 milliondan ortiq topshiriqlar nazoratga olindi. Bu esa 853 tonna qog‘ozni tejash, shu bilan birga rahbar va xodimlar vaqtidan samarali foydalanish imkonini berdi.
Toshkent viloyatida Elektron hukumatning ma’lumotlarni qayta ishlash markazi tashkil etildi. Unda 80 ta tashkilotning 250 ta yangi axborot tizimi joylashtirildi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Hukumat portali negizida davlat organlari axborot resurslarining yagona platformasi ishga tushirilib, 285 dan ortiq davlat organlarining rasmiy veb-saytlari ushbu platformaga o‘tkazildi.
Erishilgan natijalar Raqamli hukumat tizimi O‘zbekistonda davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish, aholi va biznes uchun xizmatlarni yanada yaqin va qulay qilishda muhim omilga aylanganini yaqqol namoyon etmoqda. Raqamli transformatsiya jarayoni izchil davom etib, kelgusida davlat xizmatlarining sifati va qamrovi yanada kengayishi kutilmoqda.

В Узбекистане последовательно реализуются реформы, направленные на развитие системы «Цифровое правительство», а также на повышение открытости, удобства и прозрачности государственных услуг для населения и субъектов предпринимательства. В текущем году в данном направлении достигнуты значительные результаты.
Расширяются возможности Единого портала интерактивных государственных услуг
В 2025 году на Едином портале интерактивных государственных услуг было внедрено 100 новых электронных услуг, в результате чего общее количество услуг достигло 800. Для сравнения: в 2017 году их насчитывалось всего 60.
На сегодняшний день число зарегистрированных пользователей Единого портала превысило 13 миллионов, что свидетельствует о стабильном ежегодном росте спроса на цифровые государственные услуги.
Активно растёт использование услуг через мобильные приложения
В мобильном приложении Единого портала внедрено 75 новых электронных услуг, и их общее количество достигло 600. Число пользователей мобильного приложения превысило 9,5 миллиона, что значительно выше показателя в 4 миллиона по итогам 2024 года.
В январе–сентябре 2025 года через Единый портал было оказано более 39,4 миллиона услуг. В частности, в третьем квартале высоким спросом пользовались услуги по установлению ограничения на получение кредитной истории, постановке физических лиц на учёт в государственных медицинских учреждениях, получению разрешения на установку газобаллонного оборудования на автомобили, а также оформлению охотничьего удостоверения.
Расширяется сеть точек оказания электронных услуг
В целях дальнейшей популяризации электронных услуг через приложения 30 коммерческих банков, онлайн-платёжных систем и мобильных операторов была обеспечена возможность предоставления около 33 услуг. В результате данными услугами воспользовались более 2 миллионов раз.
Одновременно к Единой биллинговой системе, предназначенной для учёта государственных пошлин и сборов за государственные услуги, было подключено около 595 услуг 75 организаций. Это позволило упростить формирование платёжных документов и обеспечить прозрачность финансовых процессов. Общая сумма средств, уплаченных за государственные услуги через Единую биллинговую систему, составила 16,6 трлн сумов.
Совершенствованы базовые информационные системы электронного правительства
Была модернизирована Единая система идентификации электронного правительства, и к концу 2025 года число пользователей достигло 13,1 миллиона. В настоящее время к данной системе интегрировано более 1200 информационных систем государственных органов (в 2025 году — 920).
Через Межведомственную интеграционную платформу за девять месяцев 2025 года было обработано 5,1 миллиарда запросов, что на 182 % больше по сравнению с показателем прошлого года. Количество сервисов на платформе к концу года достигло 530.
В реестр справочников и классификаторов 23 организациями было внесено 112 классификаторов, что обеспечило рост на 181 % по сравнению с прошлым годом. Кроме того, был запущен единый реестр информационных систем и ресурсов, в рамках которого зарегистрированы 1293 информационные системы 247 государственных органов.
Повышена эффективность исполнительской дисциплины и инфраструктуры
На платформе Edo.ijro.uz, функционирующей на базе Единой межведомственной системы исполнительской дисциплины, число пользователей превысило 150 тысяч. Через систему в цифровом формате было создано более 62 миллионов документов, а свыше 32 миллионов поручений взято на контроль. Это позволило сэкономить 853 тонны бумаги, а также повысить эффективность использования рабочего времени руководителей и сотрудников.
В Ташкентской области был создан Центр обработки данных электронного правительства, в котором размещены 250 новых информационных систем 80 организаций.
Кроме того, на базе Правительственного портала Республики Узбекистан была запущена единая платформа информационных ресурсов государственных органов, на которую переведены официальные веб-сайты более 285 государственных органов.
Достигнутые результаты наглядно демонстрируют, что система «Цифровое правительство» становится важным фактором повышения эффективности государственного управления, а также упрощения и повышения доступности государственных услуг для населения и бизнеса в Узбекистане. Процесс цифровой трансформации будет последовательно продолжен, и в дальнейшем ожидается дальнейшее повышение качества и расширение охвата государственных услуг.