So‘nggi yillarda AT sohasi bo‘yicha erishilgan natijalar buning yaqqol tasdig‘idir.
O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, AT eksporti qariyb 1 milliard dollarga yetdi. Xorijiy kapital ishtirokidagi kompaniyalar soni 1354 taga ko‘payib, O‘zbekiston AT xizmatlarini 90 dan ortiq davlatga eksport qilmoqda. Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar yo‘nalishida esa 2 milliard dollarga yaqin to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb etildi.
Startaplar ekotizimi ham jadal rivojlanib, ularning soni 10 barobarga oshdi va sohaga 300 million dollardan ortiq sarmoya kiritildi. Bu natijalar mamlakatda yaratilgan qulay muhit va kuchli siyosiy iroda samarasidir.
Bugun O‘zbekiston xorijiy AT kompaniyalari uchun ishonchli va jozibador manzilga aylanmoqda. Hududlarda yaratilgan sharoitlar tufayli nafaqat poytaxt, balki viloyatlar ham AT rivoji markaziga aylanib bormoqda.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ta’kidlaganidek, aniq maqsad, mustahkam huquqiy baza, yo‘naltirilgan mablag‘lar va iqtisodiy liberallashtirish AT tarmog‘ini yangi bosqichga olib chiqdi.
Mamlakatimizdagi raqamli ekotizim xorijiy AT kompaniyalari uchun ham jozibador bo‘lib bormoqda. Dunyoning 55 dan ortiq mamlakatida 60 mingdan ziyod xodimga ega bo‘lgan xalqaro AT kompaniya EPAM Systems bunga yaqqol misol. Kompaniya 2019-yilda O‘zbekistonda 5 nafar xodim bilan faoliyat boshlagan bo‘lsa, bugun ularning soni 600 nafardan oshdi.
Shuningdek, Yevropa va dunyoning 10 ta mamlakatida ofislarga ega Ivention kompaniyasi ham O‘zbekistonni ishonchli hamkor sifatida tanlab, bu yerda eng tez o‘sayotgan filialini shakllantirdi. So‘nggi bir yil ichida kompaniya faoliyati 40 foizdan ortiq o‘sdi.
Bugun AT sohasi nafaqat Toshkentda, balki barcha hududlarda rivojlanmoqda. Soliq imtiyozlari, rezidentlar uchun yaratilgan qulay sharoitlar va “Zero Risk” dasturi xorijiy kompaniyalarning viloyatlarda ham faoliyat boshlashiga keng yo‘l ochdi. Jizzaxda ish boshlagan “Texno Fort” kompaniyasi hududlarning AT salohiyati oshib borayotganini ko‘rsatmoqda.
Sun’iy intellekt infratuzilmasini rivojlantirishda data-markazlar muhim ahamiyat kasb etmoqda. Saudiya Arabistonining Data Volt kompaniyasi O‘zbekistonda 3 milliard dollarlik 500 MVtlik “yashil” energiya loyihalarini amalga oshirishni rejalashtirgan bo‘lib, bugun Toshkentda 150 million dollarlik investitsiya asosida 12 MVtli data-markaz qurilishi boshlangan.
O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlar yirik texnologik gigantlar tomonidan ham yuqori baholanmoqda. Xususan, Meta va Google kompaniyalari ekspertlari mamlakatimizdagi sun’iy intellekt va raqamlashtirish jarayonlarini ijobiy e’tirof etmoqda.
Prezident tomonidan raqamli infratuzilmani barcha hududlarda rivojlantirish ustuvor vazifa etib belgilangan. Qoraqalpog‘istonni data-habga aylantirish bo‘yicha amaliy ishlar boshlangan, investorlar uchun alohida imtiyozlar joriy etilmoqda.
Shu bilan birga, o'tgan yil 26-dekabr kuni Prezidentning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida AT, fintex va sun’iy intellekt yo‘nalishidagi startaplarga 270 million dollar xorijiy investitsiya jalb qilingani qayd etildi. Kelgusi yilda mamlakatimizda 4 ta data-markaz, 2 ta superkompyuter va 15 ta oliygohda sun’iy intellekt laboratoriyalari ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
“O‘zbekiston 24” telekanali tomonidan tayyorlangan “Renessan yo‘li” nomli hujjatli filmda mamlakatimizda raqamlashtirish va sun’iy intellekt yo‘nalishida amalga oshirilayotgan islohotlar hamda erishilayotgan natijalar atroflicha yoritildi.

Узбекистан выходит на новый этап цифровой трансформации
Результаты, достигнутые в сфере информационных технологий за последние годы, наглядно подтверждают поступательное развитие цифровой экономики страны.
По итогам прошлого года экспорт IT-услуг Узбекистана приблизился к 1 млрд долларов США. Количество компаний с иностранным капиталом увеличилось на 1 354, а география экспорта расширилась до более чем 90 стран. В сферу искусственного интеллекта и цифровых технологий привлечено почти 2 млрд долларов прямых иностранных инвестиций.
Существенный рост демонстрирует и стартап-экосистема: число стартапов увеличилось в десять раз, а совокупный объём инвестиций в сектор превысил 300 млн долларов. Эти показатели стали результатом последовательной государственной политики, направленной на формирование благоприятной деловой среды и развитие технологического предпринимательства.
Узбекистан постепенно формируется как надёжная и конкурентоспособная площадка для размещения международных IT-компаний. Благодаря созданным условиям центры развития отрасли появляются не только в столице, но и в регионах страны.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов отметил, что чётко сформулированные стратегические цели, укрепление правовой базы, адресная инвестиционная политика и экономическая либерализация позволили вывести IT-отрасль на качественно новый уровень.
Интерес международного бизнеса подтверждается конкретными примерами. Так, компания EPAM Systems, один из крупнейших мировых поставщиков IT-услуг с более чем 60 тыс. сотрудников в 55 странах, начала деятельность в Узбекистане в 2019 году с командой из пяти человек. В настоящее время численность её сотрудников в стране превышает 600 специалистов.
Аналогичную динамику демонстрирует европейская компания Ivention, имеющая офисы в десяти странах. Выбрав Узбекистан в качестве стратегической площадки, компания создала здесь свой наиболее быстрорастущий филиал, объём деятельности которого за последний год увеличился более чем на 40 %.
Развитие IT-сектора охватывает все регионы страны. Налоговые льготы, специальные преференции для резидентов и программа Zero Risk создали дополнительные стимулы для иностранных компаний. В частности, компания Techno Fort, начавшая деятельность в Джизакской области, демонстрирует потенциал региональных IT-кластеров.
Особое значение в формировании инфраструктуры искусственного интеллекта приобретают центры обработки данных. Саудовская компания DataVolt планирует реализовать в Узбекистане «зелёные» энергетические проекты общей мощностью 500 МВт с объёмом инвестиций 3 млрд долларов. Уже начато строительство дата-центра мощностью 12 МВт в Ташкенте стоимостью 150 млн долларов.
Проводимые реформы получают высокую оценку со стороны ведущих международных технологических корпораций. Эксперты компаний Meta и Google положительно отмечают прогресс Узбекистана в области цифровизации и развития искусственного интеллекта.
Президентом Республики Узбекистан в качестве одного из приоритетов обозначено развитие цифровой инфраструктуры во всех регионах страны. Начаты практические работы по формированию в Каракалпакстане регионального дата-хаба, инвесторам предоставляются специальные условия и льготы.
В Послании Олий Мажлису и народу Узбекистана от 26 декабря прошлого года глава государства сообщил о привлечении 270 млн долларов иностранных инвестиций в IT-, финтех- и AI-стартапы. В ближайший год планируется ввод в эксплуатацию четырёх дата-центров, двух суперкомпьютеров и 15 лабораторий искусственного интеллекта на базе высших учебных заведений.
Реформы и достигнутые результаты в сфере цифровизации и искусственного интеллекта также отражены в документальном фильме телеканала «Узбекистан 24» «Путь Ренессанса».