Raqamli taʼlim ekotizimini 2025-yil davomidagi rivojlantirish sarhisobi bilan tanishing
O‘zbekistonning raqamli ta’lim sohasida katta o‘zgarish yasagan – “Bir million o‘zbek dasturchi” loyihasida 1 million nafardan ziyod o‘quvchilar AT kurslarda o‘qib, IT-sertifikatlarni qo‘lga kiritdi. Loyiha orqali AT kasblarni egalagan 20 mingdan ziyod o‘quvchilar bugun o‘rtacha 6 million soʻm daromad topmoqda.
2025-yilning noyabr oyida yoshlarning AI sohasiga bo‘lgan qiziqishi hamda zamon talabini chuqur anglagan davlat rahbari tashabbusi bilan loyihamiz yangi bosqichga ko‘tarildi va “Besh million sunʼiy intellekt yetakchilari” start oldi. Loyiha doirasida aileaders.uz platformasi orqali Birlashgan Arab Amirliklari hukumati tomonidan taqdim qilingan SI kurslari, Coursera, Huawei, Oracle kabi dunyoning eng nufuzli tashkilotlarining online kurslarida bepul ta’lim olish imkoniyati yaratildi. Coursera platformasidagi 3 000 ta kurs o‘zbek tiliga tarjima qilinishini yoshlarning AT ta’lim olish imkoniyatini yanada kengaytirdi.
Raqamli ta’lim ekotizimining maktab bosqichidagi navbatdagi ikki asosiy loyihasi — “IT-shaharcha” va “Muhammad al-Xorazmiy vorislari”dir. Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Samarqand, Sirdaryo va Farg‘ona viloyatlarida faoliyati yo‘lga qo‘yilgan “IT-shaharcha”larda olis va chekka hududlardagi 1 200 nafardan ortiq yosh xorijiy tillar hamda axborot texnologiyalari — jumladan dasturlash, grafik dizayn va robototexnika yo‘nalishlarini bepul o‘rganmoqda.
“Muhammad al-Xorazmiy vorislari” loyihasi esa Qoraqalpog‘iston Respublikasining 7 ta tumanihamda Xorazm viloyatining barcha tumanlaridaamalga oshirilib, qariyb 5 ming nafar o‘quvchinidasturlash va xorijiy tillarga o‘qitish uchun yagona loyiha doirasida birlashtirdi.
“IT-shaharcha” loyihasi chekka hududlarda kichik maktab yoshidan boshlab o‘quvchilarga boshlang‘ich darajadagi axborot texnologiyalari bilimlarini berishga qaratilgan bo‘lsa, “Muhammad al-Xorazmiy vorislari” loyihasi
7-sinfdan boshlab o‘quvchilarni professional darajada tayyorlab, ularni mehnat bozoriga raqobatbardosh kadrlar sifatida yetishtirmoqda.O‘tgan bir yil davomida ushbu ikki loyiha doirasida jami 5 ming nafarga yaqin o‘quvchi
63 678 soat davomida bepul ta’lim oldi.
Joriy yilda “Muhammad al-Xorazmiy vorislari”loyihasini 130 nafar ilk qaldirg‘ochlarmuvaffaqiyatli tamomladi. Loyiha qisqa vaqt ichida 40 nafardan ortiq o‘quvchi IT sohasi orqali 10 000 AQSh dollarigacha daromad topishga erishdi, 1 mingga yaqin yoshlarning xorijiy tillar va xalqaro IT sertifikatlarini qo‘lga kiritishiga zamin yaratdi.
“IT-iste’dod” loyihasi raqamli ta’lim ekotizimining muhim drayveri bo‘lib xizmat qilmoqda. 2024-yilda loyiha doirasida 1 001 nafarga yaqin yosh o‘qish va sertifikatlash xarajatlari uchun kompensatsiya olgan bo‘lsa, joriy yilda ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan ikki yarim barobarga oshdi. Natijada 2 400 nafar yoshxalqaro IT-sertifikat bilan birga, o‘qish uchun sarflagan xarajatlarini ham kompensatsiya qilish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Buning uchun joriy yilda davlat byudjetidan qariyb 11 milliard so‘m mablag‘ ajratildi. Xalqaro IT-sertifikatlar yoshlarning egallagan bilimlarini tasdiqlash bilan birga, ularning texnik malakasini oshirish va yuqori daromadli ish o‘rinlariga chiqishiga xizmat qilmoqda.
Bu natijalar raqamlar orqali ham o‘z tasdig‘ini topmoqda: so‘nggi bir yil ichida xalqaro IT-sertifikatga ega bo‘lgan yoshlarning 50 foizi ish bilan ta’minlandi, ularning o‘rtacha oylik daromadi 7 million so‘mni tashkil etdi.
Yakuniga yetib borayotgan yilda Raqamli ta’limn rivojlantirish markazi AT olimpiadalar yo‘nalishida ham salmoqli natijalarga erishdi. Informatika bo‘yicha Yevropa qizlar olimpiadasida qo‘lga kiritilgan 2 ta bronza medali, Xalqaro informatika olimpiadasida O‘zbekiston tarixidagi birinchi kumush va 1 ta bronza medali, shuningdek, O‘zbekiston ilk bor mezbonlik qilgan nufuzli Osiyo-Tinch okeani informatika olimpiadasida olingan 3 ta bronza medali – yoshlarimizning sport dasturlash yo‘nalishidagi xalqaro maydondagi ishtiroki va yutuqlari izchil oshib borayotganini yaqqol ko‘rsatadi.
Raqamli ta’lim ekotizimini rivojlantirishda xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash masalasi ham alohida e’tiborga olingan. Xususiy AT ta’limini rag‘batlantirish maqsadida joriy etilgan “IT-Talents” dasturi orqali joriy yilda 10 ga yaqin o‘quv markaziga eksportyor kompaniyalar uchun malakali mutaxassislar tayyorlab bergani sababli 1 milliard so‘mdan ortiq subsidiya ajratildi. Mazkur qo‘llab-quvvatlash choralari natijasida xususiy AT-ta’lim bozori faol rivojlanmoqda. Xususan, CRM tizimi orqali ro‘yxatdan o‘tgan xususiy AT-markazlar soni 2024-yilda 390 tani tashkil etgan bo‘lsa, 2025-yilda bu ko‘rsatkich 428 taga yetdi.
Ta’lim natijalari ham sezilarli darajada oshdi: 2024-yilda 24 800 nafar bitiruvchi tayyorlangan bo‘lsa, joriy yilda ushbu ko‘rsatkich 1,5 barobarga oshib, 37 800 nafarga yetdi. Ulardan 16 300 nafardan ortig‘i bandligi ta’minlangan.
Raqamli ta’lim ekotizimining oliy ta’lim bosqichida ham salmoqli ishlar amalga oshirildi.2024-yilda axborot texnologiyalari yo‘nalishiga ixtisoslashgan 102 ta oliy ta’lim muassasasi faoliyat yuritgan bo‘lsa, 2025-yilga kelib ularning soni 145 taga yetdi. So‘nggi bir yil davomida AT yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalari sonining sezilarli darajada oshishi sohada ta’lim qamrovi kengayayotganidan dalolat bermoqda.
Mazkur o‘sish talabalar sonida ham o‘z aksini topdi. Xususan, 2024-yilda
78 mingdan ortiq yoshlar AT yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalariga oʻqigan bo‘lsa, 2025-yilda talabalar soni 120 800 nafarga yetdi.
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti QS xalqaro reytingida
1401-oʻrindan joy oldi. Times Higher Education World University Rankings 2025 reytingida 1501-o‘rinni egallab, Markaziy Osiyo va Kavkazorti davlatlari universitetlari oʻrtasida beshinchi, O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari ichida esa 3-o‘rinni qayd etdi.
O‘quv yili davomida Amity universiteti talabalari va professor-o‘qituvchilari tomonidan Scopus, WoS va Springer bazalarida 150 ga yaqin ilmiy ishlar chop etilib, xalqaro grantlar va patentlar bilan ilmiy salohiyat yanada mustahkamlandi.
2025-yilda tashkil etilib Stanford Engineering, University of Washington hamda Xitoyning yetakchi texnika universitetlari bilan xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan Cyber Universityʼga birinchi yilning o‘zidayoq 16 mingdan ortiq abituriyent qiziqish bildirib eng kuchli 1 407 nafar talaba qabul qilindi.
Toshkent shahridagi Inha universiteti Buyuk Britaniya akademik dasturlarini yo‘lga qo‘ydi hamda sun’iy intellekt va ma’lumotlar tahlili yo‘nalishida rahbarlar uchun yangi MBA dasturini ishga tushirdi. Joriy yilda INHA talabalari tomonidan tanlov va xakotonlardagi qo‘lga kiritilgan umumiy sovrin jamg‘armasi taxminan 355 ming AQSh dollarini tashkil etdi.
Shuningdek, “Mirzo Ulug‘bek vorislari” loyihasi doirasida Data Science hamda kreativ iqtisodiyotyo‘nalishlarida 860 dan ortiq yosh mutaxassislar tayyorlanib, ularning zamonaviy va talab yuqori bo‘lgan kasblar bo‘yicha bilim va ko‘nikmalari mustahkamlandi.
Bundan tashqari, “School 21” loyihasida 1 600 dan ortiq talabalar asosiy ta’lim jarayonida tahsil olmoqda va 100 nafar ishtirokchi turli kompaniyalarda amaliyotni boshladi.
Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan 2025-yil davomida IT ta’limni rivojlantirish maqsadida o‘ndan ortiq xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlardan 35 mln dollardan ortiq grant mablag‘lari jalb etildi.
2025-yilda IT Park rezidentlari soni 3 300 dan ortib, joriy yilda ular tomonidan 10 mingta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
“Muhammad al-Xorazmiy vorislari”, “Mirzo Ulug‘bek vorislari” va “IT-iste’dod” kabi loyihalar mehnat bozorini malakali, raqobatbardosh kadrlar bilan to‘ldirishga mustahkam zamin yaratmoqda.
2025-yilda Raqamli texnologiyalar vazirligi 130 dan ortiq mamlakatdan tashrif buyurgan 300 ga yaqin mehmonlar ishtirokida ICT Week haftaligi doirasida “Sun’iy intellekt va ta’lim” hamda IT Investitsiya forumini tashkil etdi.
Shuningdek, Qozog‘iston, Serbiya, Armaniston, Germaniya va Rossiyadan kelgan 420 nafardan ortiq mutaxassislar ishtirokida DevOpsDays Tashkent — 2025 forumi ham o‘tkazildi. UzGeeks IT hamjamiyati bilan hamkorlikda tashkil etilgan 7 ta meetupda 3 mingdan ziyod IT sohasiga qiziqqan mutaxassislar uchun tajriba va bilim almashish maydoni yaratildi.
Respublikamizning barcha hududlarida “InfoTeach–2025” forumi tashkil etilib, 5 mingdan ortiq o‘qituvchilar hamda onylan o‘quvlar orqali700 nafardan ortiq hokim, hokim o‘rinbosarlariva ularning sun’iy intellekt boʻyicha maslahatchilari malakasi oshirildi.
Raqamli texnologiyalar vazirligi kelajakni bugundan qurishda, yoshlarning salohiyatini ochishda va O‘zbekistonni raqamli yetakchilar qatoriga olib chiqishda yangi kuch, yangi g‘oya va yangi maqsadlar bilan o‘z faoliyatini davom ettiradi.

Итоги развития экосистемы цифрового образования в 2025 году
Цифровые технологии сегодня охватывают все сферы жизни общества. Вместе с тем цифровое будущее формируется не одномоментно, а через последовательное развитие интереса к знаниям в школе, получение углублённой подготовки в системе частного образования, системное обучение в высших учебных заведениях и практический опыт на рынке труда.
В течение 2025 года Министерство цифровых технологий достигло значительных результатов в формировании непрерывной экосистемы IT-образования — от школьного уровня до профессиональной реализации.
Массовое вовлечение в IT-образование
В рамках проекта «Один миллион узбекских программистов» более одного миллиона граждан прошли IT-курсы и получили соответствующие сертификаты. Свыше 20 тысяч выпускников, освоивших IT-профессии, в настоящее время получают в среднем около 6 миллионов сумов в месяц.
В ноябре 2025 года по инициативе Президента Республики Узбекистан, с учётом растущего интереса молодёжи к искусственному интеллекту и глобальных технологических тенденций, проект вышел на новый этап — была запущена программа «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта».
В её рамках на платформе aileaders.uz организовано бесплатное обучение по курсам, предоставленным Правительством Объединённых Арабских Эмиратов, а также ведущими международными образовательными платформами, включая Coursera, Huawei и Oracle. Дополнительно было переведено на узбекский язык 3 000 курсов Coursera, что существенно расширило доступ молодёжи к качественному IT-образованию.
Развитие школьного этапа цифровой экосистемы
Ключевыми проектами школьного уровня стали инициативы «IT-шахарча» и «Потомки Мухаммада аль-Хорезми».
В Республике Каракалпакстан, Бухарской, Самаркандской, Сырдарьинской и Ферганской областях созданы «IT-шахарчи», где более 1 200 школьников из отдалённых районов бесплатно изучают иностранные языки и информационные технологии, включая программирование, графический дизайн и робототехнику.
Проект «Потомки Мухаммада аль-Хорезми» реализуется в семи районах Каракалпакстана и во всех районах Хорезмской области. В нём участвуют около 5 тысяч школьников, осваивающих программирование и иностранные языки.
Если «IT-шахарча» ориентирован на формирование базовых цифровых навыков у учащихся младших классов, то проект «Потомки Мухаммада аль-Хорезми» обеспечивает профессиональную подготовку школьников с 7 класса, формируя конкурентоспособные кадры для рынка труда.
В течение года около 5 тысяч учащихся прошли 63 678 часов бесплатного обучения. В 2025 году проект завершили первые 130 выпускников, более 40 из которых заработали до 10 000 долларов США благодаря полученным IT-компетенциям. Около 1 000 участников получили международные IT-сертификаты и значительно повысили уровень владения иностранными языками.
Поддержка талантливой молодёжи и сертификации
Проект «IT-iste’dod» стал одним из ключевых инструментов стимулирования цифрового образования. Если в 2024 году компенсацию расходов на обучение и сертификацию получили 1 001 человек, то в 2025 году этот показатель увеличился в 2,5 раза — до 2 400 участников. На эти цели из государственного бюджета было направлено около 11 миллиардов сумов.
Международные IT-сертификаты не только подтверждают уровень подготовки молодых специалистов, но и способствуют их трудоустройству на высокооплачиваемые позиции. По итогам года 50 % сертифицированных участников нашли работу, а их средний доход составил около 7 миллионов сумов в месяц.
Международные достижения в IT-олимпиадах
Центр развития цифрового образования также продемонстрировал существенные успехи в сфере IT-олимпиад. В 2025 году были завоёваны:
2 бронзовые медали на Европейской олимпиаде девушек по информатике;
первая в истории Узбекистана серебряная и 1 бронзовая медаль Международной олимпиады по информатике;
3 бронзовые медали Олимпиады Азиатско-Тихоокеанского региона, впервые проведённой в Узбекистане.
Эти результаты подтверждают рост международной конкурентоспособности узбекской молодёжи в области спортивного программирования.
Развитие частного сектора образования
Особое внимание уделяется поддержке частных образовательных организаций. В рамках программы «IT-Talents» около 10 учебных центров получили свыше 1 миллиарда сумов субсидий за подготовку специалистов для экспортно-ориентированных компаний.
В результате количество частных IT-центров, зарегистрированных в CRM-системе, увеличилось с 390 в 2024 году до 428 в 2025 году.
Число выпускников выросло с 24 800 до 37 800 человек, из которых более 16 300 уже трудоустроены.
Высшее образование и научный потенциал
В 2025 году число вузов, реализующих IT-направления, увеличилось с 102 до 145, а количество студентов — с 78 тысяч до 120 800 человек.
Ташкентский университет информационных технологий занял:
1401-е место в рейтинге QS;
1501-е место в рейтинге Times Higher Education 2025,
став пятым в Центральной Азии и Закавказье и третьим среди вузов Узбекистана.
Студенты и преподаватели Университета Amity опубликовали около 150 научных работ в базах Scopus, WoS и Springer.
Основанный в 2025 году Cyber University установил партнёрство со Stanford Engineering, University of Washington и ведущими университетами Китая. Интерес к поступлению проявили более 16 тысяч абитуриентов, из которых были зачислены 1 407 лучших кандидатов.
Университет Inha в Ташкенте внедрил британские академические программы и запустил MBA по направлениям «Искусственный интеллект» и «Анализ данных». В 2025 году его студенты выиграли гранты и призы на сумму около 355 тысяч долларов США.
В рамках проекта «Потомки Мирзо Улугбека» подготовлено более 860 специалистов в сферах Data Science и креативной экономики.
В проекте «School 21» обучаются более 1 600 студентов, из которых 100 уже проходят практику в компаниях.
Международное сотрудничество и индустрия
В 2025 году Министерством цифровых технологий привлечено свыше 35 миллионов долларов грантовых средств из более чем 10 стран и международных организаций.
Число резидентов IT Park превысило 3 300, а количество созданных рабочих мест достигло 10 000.
Профессиональные мероприятия
В рамках ICT Week были организованы форумы «Искусственный интеллект и образование» и IT Investment Forum с участием около 300 представителей из более чем 130 стран.
В Ташкенте состоялся форум DevOpsDays Tashkent 2025 с участием свыше 420 специалистов из Казахстана, Сербии, Армении, Германии и России. Совместно с сообществом UzGeeks проведено 7 митапов с участием более 3 тысяч специалистов.
Форум InfoTeach–2025 прошёл во всех регионах страны, собрав более 5 тысяч преподавателей. Онлайн-повышение квалификации прошли более 700 хокимов, их заместителей и советников по вопросам искусственного интеллекта.
Заключение
Министерство цифровых технологий продолжает работу по развитию цифрового образования, формированию человеческого капитала и созданию условий для устойчивого технологического роста, обеспечивая интеграцию Узбекистана в число ведущих цифровых государств мира.