Millat bayrog‘i 33 yoshda
Bugun Raqamli texnologiyalar vazirligida 18-noyabr  Yurtimiz bayrog'i qabul qilingan kun hamda ushbu sanaga 33-yil to‘lishi munosabati bilan Vazirlik markaziy apparati departament, boshqarma va bo‘limlari rahbar-xodimlari, shuningdek, tizim korxona va tashkilotlar xodimlari ishtirokida “Millatimiz bayrog‘i 33 yoshda” nomli ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil qilindi.
Tadbirni Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov kirish so‘zi bilan ochib, sohaning barcha rahbar-xodimlarini davlatimiz ramzlaridan biri bo‘lgan – O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘i qabul qilingan kun bilan samimiy tabrikladi va barchani bayrog‘imizni qadrlash, e’zozlash, hurmat ko‘rsatish bo‘yicha chellenjda faol ishtirok etishga chaqirdi. Shuningdek, bugungi kunda raqamlashtirish sohasi mamlakat iqtisodiyotida o‘z o‘rniga ega ekanligini aytib, vatanparvarlik, ma’naviy-ma'rifiy ishlarda ham oldingi safda bo‘lishi zarurligini alohida qayd etdi.
Sh.Shermatov “O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida” 2023-yil 7-iyuldagi Qonun bilan O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘iga nisbatan hurmatni ta’minlagan holda uning tasviri tushirilgan belgilardan jamoat joylarida, binolar va boshqa obyektlarda, yashash yoki ish joylarida, shuningdek, ularga tutash bo‘lgan hududlarda foydalanilishi mumkinligini ta’kidlab, bayroqqa doimiy hurmat ko‘rsatish zarurligini qo‘shimcha qildi.
Raqamli texnologiyalar vaziri maslahatchisi N. Abdullayev O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i qabul qilingan kun, ya’ni 18-noyabr kuni “Millat bayrog‘i” va “Bayroq va men” shiori ostida suratlarga tushib, o‘zlarining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalari orqali keng targ‘ib qilishlarini, mazkur sana munosabati bilan o‘tkazilayotgan chellenjlarda faol ishtirok etish orqali axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasining katta kuch ekanligini ko‘rsatishlarini so‘radi.
Tadbir davomida O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zolari, shoirlar – Faxriddin Hayit hamda Rustam Mirvohidlar ishtirokida “She’r aziz olam aro...” ijodiy uchrashuv tashkil qilindi. Ular, avvalo, sana munosabati bilan “Davlat bayrog‘ining mamlakat va insonlar hayotida tutgan o‘rni” va “Bayrog‘im – faxrim” mavzularida o‘z fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi.
Bundan tashqari, Ona vatan, hayot, ota-ona, odamiylik va mehr-muhabbat va boshqa mavzularda o‘zlarining she’rlarini o‘qib berishdi. Ayniqsa, Faxriddin Hayitning “Odamlarga qarab yashama, odamlarga qarab yashagin!”, “O‘z vatani bo‘lsin”, “Ayol”, Rustam Mirvohidning “Ikkinchi odam”, “Ona”, “Zamonaviy oshiq izhori” kabi she’rlari tadbir ishtirokchilari tomonidan o‘zgacha kayfiyat bilan kutib olindi.

33-я годовщина Государственного флага
Сегодня, 18 ноября, в ознаменование принятия Государственного флага Республики Узбекистан Министерство цифровых технологий отметило 33-ю годовщину этого знаменательного дня духовно-просветительским мероприятием под названием «Нашему государственному флагу 33 года». В мероприятии приняли участие руководители и сотрудники центрального аппарата Министерства, а также сотрудники подведомственных предприятий и организаций.
Мероприятие началось с выступления министра цифровых технологий Шерзода Шерматова, который сердечно поздравил всех работников отрасли с годовщиной принятия Государственного флага — почитаемого символа Узбекистана. В своем выступлении он подчеркнул важность почитания и уважения государственного флага и призвал к активному участию в инициативах, направленных на проявление уважения к этой эмблеме. Министр Ш. Шерматов подчеркнул ключевую роль цифровизации в экономике страны и подчеркнул необходимость патриотических, духовных и просветительских усилий.
Министр Ш. Шерматов также коснулся недавних изменений и дополнений, внесенных в Закон Республики Узбекистан «О Государственном флаге Республики Узбекистан», вступающих в силу с 7 июля 2023 года. Он отметил, что обновленное законодательство допускает демонстрацию изображения государственного флага в общественных местах, зданиях, жилых помещениях, на рабочих местах и ​​прилегающих территориях при условии уважительного отношения к нему.
Советник министра цифровых технологий Н. Абдуллаев призвал отметить День Государственного флага 18 ноября посредством инициатив в социальных сетях. Он призвал сотрудников и граждан делиться фотографиями под темами «Государственный флаг» и «Флаг и я», тем самым способствуя повышению осведомленности о решающей роли сектора информационно-коммуникационных технологий и активному участию в решении задач, связанных с этим событием.